Alavara

İzmir’de bir öğretim dönemi ders göreceğim fikri ile uyandım sabaha. Hava dünden beri birazcık olsun serinledi. Sanırım aklımın İzmir’le iştigal etmesinin (bu kelimeleri de nereden buluyorum!) sebebi bu. Havalar serinleyince okullar açılır. Ve bu sene de öğrenciyim.

Kafam dağılsın diye ofiste boşluk bulduğum anda elime Can Yücel’in bir süredir okuduğum (şiir kitabı bir anda okunmaz çünkü, aylarca bazen yıllarca sürdürürsün okumayı) şiir kitabını aldım: Alavara. Kitaba adını veren şiirde kalmışım. Şöyle bitiyordu;

“…Geçen yıl kül olmuş coğrafyada can vere vere
Kendimi 9 Eylüldeki hasta döşeğime zor attım
Neredeydi gittiğimiz o?
Neredeydi geldiğimiz o?
Neydi adı o yerin?
Şimdi aklıma geldi:
ALAVARA! ALAVARA!”

İzmir’i bilenler birazcık çözümledi bile. Alsancak’ta Can Yücel Sokağı, Can Yücel Sokağı’nda Alavara. Hemen Kitapsan’a varmadan sahil tarafına döneceksin. Köhne, küçük, pis ve rutubetli bir makarnacıydı. Birkaç sefer farklı arkadaş girişimleri ile denemiştim yıllar önce. Nedense bana hitap etmedi makarnası. Her yediğimde midemi bozdu. Fiyatları da ucuz olduğundan öğrenciler severdi epey. Üst kata küçücük bir demir merdivenle çıkardın, fareler geziyormuş gibi bir havası olan bu mekanda yerlerde minderlerde oturarak yerdin makarnayı. İçinde domates salçası ve mısır olan bir çeşit sosları vardı kendilerine has. İlginçtir canım bile isteyecek gibi oldu.

İzmir’i özlemiş miyim bilmiyorum. İnsan bir şehirden bu kadar mı kopamaz.  11. senem o şehirde. Herhalde şöyle yazacağım bir kitabım çıkacak kadar büyüdüğümde; bir ayağım çukur bir ayağım hala İzmir’de.

Alavara” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s