Yaşamın Tek “Rengi” Yok: Siyahlara Yönelik Irkçı Saldırılar

Geçtiğimiz günlerde Ohio eyaletinde 16 yaşında bir genç kız, Makiyah Bryant, polisin “uyarmadan” 4 el ateş etmesi sonucu katledildi! Geçtiğimiz sene de George Floyd’un polis şiddeti ile katledilmesi sonucu hayatını kaybetmiş ve bu olay yalnızca Amerika’da değil, dünya genelinde büyük bir yankı uyandırmıştı. Nefes alamadığını söyleyen 46 yaşındaki adamın cümlesi sloganlaşmış ve pankartlar üzerinde “I can’t breathe” sloganları ile vurgulanmıştı.

Gün geçmiyor ki Amerika Birleşik Devletlerinde siyah vatandaşlara dair ayrımcılık, zulüm, yaralama ve hatta öldürme haberi okumayalım. Afrika kökenli insanlara yapılan ayrımcılığın haddi hesabı yok. Siyah insanların istediği “özgürlük”, beyazların istediği ile aynı özgürlük olmasına rağmen, devlet üzerinden, mahkemelerle, yasalarla yaptıkları özgürlük arayışları net bir şekilde geri çevriliyor, hatta özgürlük aradıkları için suçlu sayılıyorlar, bastırılıyorlar ve öldürülüyorlar!  Nüfusun %13.4’ünü siyahlar oluşturuyor. Amerika ekonomisinin ve iş gücünün büyük bir kısmının siyahlara dayanması gerçeğine düşününce, “kim kimin kölesi” demeden geçemiyoruz.

Salgında bile daha fazla siyahi ölmüş ve beyazlara göre daha fazla işsiz kalmışlar! Siyahi ailelerin ekonomik gelirleri ile beyazların arasında beş kat kadarlık bir uçurum olduğu da bilinen bir gerçek. Toplum net bir şekilde siyahlar ve beyazlar olarak ayrılmış durumda, ve bu da toplumdakilerin haklarının ne derece eşit olduğunu sorgulatıyor! Bunun temel sebebi ise Amerikanın kuruluşundaki “kolonicilik” ve “kölelik” anlayışına dayanıyor, 21.yy da bile utanç verici bir anlayışın kalıntıları hala devam ediyor! Amerikan halkı ise, siyah, beyaz, Asyalı demeden ırkçılık olaylarından “bıkmış” durumda ve her olayda Amerika sokakları tekrardan ateşleniyor!

Bizler de, ırkçılığın aşağılık yüzünü tekrar ortaya koyarak, Amerika’daki ve tüm dünya genelindeki bu utanç verici ayrımın, tüm ırkçılığın bir gün tamamiyle son bulmasını diliyoruz!

Haziran’da görüşelim!

*

Görseller: unsplash.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s