Bir Kez Daha #tercihler

Önümüzdeki günlerde üniversiteye giriş sınav sonuçları açıklanıp, tercihler yapılacak. Belki büyük bir hadsizlikle, buraya birkaç not bırakmak istiyorum. Olur da herhangi biriniz okursa, başkalarının bu aşamada söylemeyi akıl edemeyeceği ya da neden bilmem tercih etmeyeceği birtakım şeyler.

Benim tercih dönemim 2009’daydı. O zamandan bu zamana eminim çok şey değişti. Ama bazı şeyler değil. Maddelerle gidelim de çenem çok düşmesin:

1. Meslekler hayalinizdekiyle aynı olmayabilir. Ya da sizi ona yönlendirenlerin hayallerindekiyle. Fırsatınız varsa, bölümünü okumayı düşündüğünüz meslek erbabıyla görüşün. Tanıdığınız yoksa bana yazın, benim tanıdığım varsa görüştüreceğim.

2. Çalışma hayatı, şimdiye kadar deneyimlemediğiniz bir şey. İçine girdiğinizde çok şaşıracaksınız. Maalesef sosyal medyada geyiği yapılan her şey doğru. En doğru olan, şu malum söz; yerden kağıt alıp çöpe de atsan bunun yaygarasını yap. Yapmayın, tabii ki. Ama diğer herkes yapıyor olacak. Kendinizi nasıl sattığınız iş dünyasında hiç hoş olmayan derecede önemli. Ben bununla hala savaşıyorum ve net kaybeden taraftayım. Yani iş dünyasında. Benim ayrı bir dünyam var.

3. Kraldan çok kralcılık da ikinci maddeye dahildir.

4. Kendinizi bildiniz bileli yapmak istediğiniz bir şey varsa; onu yapın. Bu, şaşmaz.

5. Aşırı mekanik sayısal/sözel vs. ayrımı sizi yanıltmasın. Tek bir kategoride başarılı olunacak diye bir kaide yok ve o kategorideki yeriniz de puan sıralamasıyla belirlenmek zorunda değil.

6. Önemli olan, işinizi iyi yapmanız. Bunun için işinizi sevmeniz gerekiyorsa, seveceğiniz işe yönlenmeye çalışın. İşini sevmeye ihtiyaç duymayan bir yapıdaysanız ne âlâ! Çok daha fazla seçenek.

7. Düzenli maaş mı tercihiniz, yoksa esnek misiniz? Bu madde bana inanılmaz sıkıcı geliyor ama belki de ilk konuşulması gereken bu.

8. Bölümünü okuduğunuz mesleği yapmak zorunda değilsiniz. Hatta sanırım çoğunluk bu maddeye uyuyor. O yüzden çok da katı olmayın. Başka bir planınız varsa ve meslek dışı nedenlerle üniversite okuyorsanız, tadından yenmez.

9. Karakterinizi değerlendirin. Hayatınızın bu dönemine kadar kimdiyseniz, muhtemelen o olmaya devam edeceksiniz. Burada insanın asla değişemeyeceğinden bahsetmiyorum. Aksine, kişinin hayat boyu kendisini eğitmesine inanırım. Ama mesela, özgürlüğünüze düşkünseniz; bu tercihi yaparken etki altında kalmak, aslında istemeyeceğiniz bir yola girmek, size hayat boyu zincire vurulmuş hissettirecek. Başkalarının hayalleri, pişmanlıkları ya da tatmini için değil, kendiniz için tercih yapın ve yaşayın. Herkes böyle yapıyor, emin olun.

Tercih döneminde yardıma, konuşmaya ihtiyacı olanlar; farklı mesleklerden birileriyle konuşmak isteyenler için;

unbetul@gmail.com

Yürüyeceğiniz yollar şimdiden hayırlı olsun❤️

Kapak Görseli: https://unsplash.com/photos/qDgTQOYk6B8?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s