Hangi Normal?

Geçen sene mart ayında (evet mükemmel zamanlama) taşındık Anadolu yakasına. Ve önceki evimizin tersine, bu evimizin konumu çok merkezi ve sahile çok kısa mesafede. Bu sayede evren, şu son bir buçuk yılın tüm saçmalıklarını; pandemiyi, zamansızlıktan mecburen taşınılan evi, berbat bir yeni işi, hepsini telafi etmek istercesine, sabahları martı sesleriyle dolduruyor yatak odamı. Martı sesleri için minnettarım Allah’ım.

Bir hekim olarak mecburen olayın fazla içinde olduğum için, tabir-i caizse mesai dışında kendimi salgınla ilgili her şeye kapatmayı tercih ettim (yani somut bilimsel gelişmeler hariç). Bu kararımla gurur duyuyorum bu arada. Hepimizin başa çıkma mekanizması farklı. Bence benimki sağlıklıydı. Saatlik değişen haberleri takip etmemeyi seçtim. Başlarda süreci mükemmel yönettiğini düşündüğüm bir siyasetçiyi, bir süre sonra, yanıldığımı görünce, takibi kestim. Bir noktada günlük vaka sayısının vs. de anlamını yitirdiğini biliyordum. Eğer bize bir şey katmayacaksa, söz konusu bu virüs olduğunda, her nevi sağlığımızı daha iyi bir noktaya taşımayacaksa, emin olun saat başı haber takip etmenin, tüm güncellemeleri almanın bir faydası yoktu, yok. Daha fazla karamsarlık, kasvet, kafa karışıklığı… Başka bir şey değil.

Aynı şey şu an aşılarla ilgili de geçerli. Konuya özel ilgili kişiler ve sektörün içinden herkes hariç; aşılarla ilgili anlık güncellemelerin takibinin de kafa karışıklığından başka işe yaramadığını görüyorum. Çok fazla tanıdığımdan mesaj aldım bu süreçte. Özellikle hangi aşının tercih edilmesi gerektiği konusunda. Hepsiyle uzun uzun konuştum. Ama aslında ortak ve tek önemli nokta; birkaç seneden önce elimizde bu konuda yeterli veri olamayacağı çünkü henüz yeterli çalışma olmadığı. Ama bir pandeminin ortasındayken de ne olursa olsun aşılanmamak söz konusu olmamalı. Dilerdim ki aşı karşıtı düşünceleri olanlar, biraz tıp tarihi okusun; hani mevzu sahiden bilinçlenmekse, şimdiye kadar aşıların bizi ne facialardan koruduğu, hangi hastalıkları tabir-i caizse aşılar sayesinde tarihten sildiğimiz öğrenilsin. Gerisi, hepimiz biliyoruz, komplo teorisyenliği. Bu milletin ata sporu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s