Hayat Müzikali

Hayatımız, müziğin ve müziği oluşturan ögelerin yansıması aslında; bazen seviniyor bazen üzülüyoruz. Bu iniş çıkışlar, hüzünler sevinçler; kısacası zıtlıklar hayatın tadı tuzu. Yaşamımızdaki kişiler nota, biz ise sol anahtarıyız. Nota çizgileri önemsediklerimiz; yani doğrularımız, yanlışlarımız diyelim. Eser, diğer bir bakış açısıyla hayat; sol anahtarıyla yani bizimle başlıyor, zamanla notalar, çizgileri olan yerlere yani önem verdiğimiz bölümlere yerleşip eserdeki nota değerlerine, diğer türlü de yaşamımızdaki yerlerine sıralanıyorlar. Notaların içinin boş ya da dolu oluşu, hayatımızdaki kişilerin donanımıyla alakalı deyip; notaların yanına gelen ufak noktalar da notanın süresini uzatırken, yaşamımızda değeri artan bazı kişileri temsil ediyor diyebiliriz. Bemol, diyez gibi işaretler de, hayatımızı iyi ya da kötü yönde etkileyen olaylar olsun. Kısacası, sol anahtarını çizdik (doğduk), nota çizgilerini oluşturduk (yaşam görüşümüz), notaları birer birer sıraladık (değerler), nota sürelerini ayarladık (yaşamımızdaki kişilere verdiğimiz değer ve onların donanımı), bir de diyez ve bemolleri doğru yerleştirirsek (hayattaki dönüm noktaları) geriye ritim işi kalıyor. İşte bu kısım çok önemli. Hayatın ritmini kaçırmamak, eseri şaheser yapabileceği gibi; ritmi yakalayamamak da tamamen hüsranla sonuçlanabilir. Aman dikkat!

Hayat müzikalinde hepimizin müzikle kalmasını diliyorum. Ben sevdiklerim ve sevenlerimle harika bir eser inşa ediyorum, umarım ritmi yakalarım; umarım hepimiz o ritmi yakalarız ve kendimizi bu müziğin akışına bırakırız.

Hayatta sevdiğiniz her şey, sizin metronomunuzdur ve bu metronom sizin her koşulda ritmi yakalamanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı günlerde inanılmaz ritimlerle yaşamak ümidiyle…

Konuk Yazar: Merve AYBAL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s