Benden Söylemesi…

Hiç büyüyüp de bir iş sahibi olacağımız aklımıza gelmezken, bir bakmışız ki kocaman olup iş güç sahibi olmuşuz. Aslında hikaye burada bitti diye düşünülebilir. Ancak asıl hikaye buradan başlar ve kişi için üç seçenekten biri geçerlidir.

Birinci yol çok zorludur; kişi sevmediği bir işi yapmak zorundadır. İnanın bana bunu yapmak zorunda olan bir insan için hayat bir eziyettir. Yaptığı her iş ona zor gelecek ve hayatı boyunca işinden nefret edecektir. Ve yaptığı işin ne kendisine ne de bir başkasına bir faydası olacaktır.

İkinci yol daha tercih edilebilir bir yoldur aslında; kişi isteyerek  seçmediği bir işten keyif almaya çalışıp keyif alır. Evet belki çoğumuz ideallerimizin peşinden gidemiyoruz. Çoğumuz çeşitli sebeplerle hayallerimizden vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Ancak birinci yoldaki ‘eziyeti’ çekmemek için biraz da olsa çaba gösterip, yaptığımız işi sevmeye çalışıyoruz. İşte bu yolda gidenler içinse hayat çok daha mutlu edicidir aslında. Belki hayallerinin peşinden gidememiştir ama yeni hayaller kurup onlarla yeni bir başlangıç yapmıştır. Ve ilk yola göre çok daha mutlu edici bir hayat onu beklemektedir.

Üçüncü yol hayallerimizdir; kişi hayallerindeki işi yapar. Evet en mutlu edici yoldur hayatımızda karşımıza çıkabilecek. Yıllardır hayalini kurduğumuz bir yerdeyizdir, yıllardır olmak istediğimiz yerde. Kişi bu yoldan gidebilmişse eğer her şey onun için çok kolaydır. Çünkü yaptığı işi seviyordur. Hiçbir zorluk onun için engel değildir. Ve bence de en gidilesi yoldur.

İşte tam olarak da burada, tam olarak da önümüzdeki üç yol görünürken bir seçim yapmak gerekir. Kişinin sevdiği işini yapması mı yoksa işini severek yapması mı?

Birbirlerine ne kadar da yakın kavramlar aslında değil mi? Sadece söylenişinden değil, yaşantı olarak da birbirlerine çok yakın iki kavram.

Hayatımız şimdiye kadar bizi nereye götürdü, bizden neler aldı, bize neler verdi hepsini bir kenarı bırakıp düşünün derim. Birinci yoldan mı gitmek istersiniz, yoksa sevmediğiniz bir iş dahi olsa yaptığınız işi kendinize sevdirerek mutlu olmayı mı? Siz en iyisi üçüncü yoldan giremediyseniz ikinci yolu deneyin derim, emin olun çok mutlu olacaksınız 🙂

(Zamanlama dolayısıyla bu konular hakkında tercih yapacak arkadaşlara da tavsiye mahiyetinde olması açısından, üçüncü yoldan şaşmayın derim. Eğer hayalleriniz varsa sonuna kadar peşinden gidin, boş verin size kim ne derse desin, hayalleriniz size küsmesin 😉 )