Hayata Bakan Pencerelerimiz

Evlerimizde, iş yerimizde, okullarımızda, arabamızda daha sayamadığım birçok yerde pencereler vardır. Dışarıya bakmamızda fayda sağlayan pencereleri hayata olan bakış açımıza benzetiyorum.

Bahar aylarına girerken evimizde genel bir temizlik yaparız. Özellikle evimizin güneş almasını sağlayan pencerelerimizi silmemiz gerekir ki evimiz daha iyi aydınlansın. Dışarıya daha temiz bir şekilde bakmaya başlayalım. Hayata bakış açımızı da sürekli temizlemeye çalışırız ya da biz fark etmeden de hayata olan bakışımızı daha iyi yönde değiştirmiş olabiliriz. Çoğumuz hayata daha iyi bakabilmek isteriz. Mesela daha umutla, özveriyle, sevecenlikle bakmak isteyebiliriz. Elimizde bu dünyada kalabilmek için güzel sebepler bulmaya çalışırız. Sevdiğimiz işi yaparak, değer verdiğimiz ailemizin yanında durmak isteyerek, hobiler edinmeye çalışarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabiliriz.

Pencerelerimizi temiz suyla ve doğru bezle sildikten sonra dışarıya baktığımızda daha iyi görürüz. Yani içimizi doğru bir şekilde ve doğru zamanda dökebilmemiz gerekir. İçimizdeki sorunları elimizden geldiği kadarıyla hallettikten sonra hayata daha anlamlı ve rahat bakabiliriz. Aynı zamanda umutlarımızın yeşermesini sağlayabiliriz. Dışarıya yani etrafımıza bakarken anlamlı eleştiriyle bakarsak her şey gözümüze saçma görünmeyebilir. Örneğin bir kişinin zekâsında bir gerilik olduğunu düşünerek onu yapmıştır demek yerine; o kişi bunu veya şunu fark edemedi, bu hatayı bu yüzden yaptı, olarak düşünebiliriz. Etrafımıza yıkıcı eleştiriyle bakmak yerine daha yapıcı bir şekilde baktığımızda, kendi bakış açımızı düzettiğimiz zaman etrafa daha iyimserlikle yaklaştığımızı görürüz. Bu bizi olaylara çözüşümüzde olumlu bir şekilde etkileyebilir.

Ama pencerelerimizi kirli suyla veya kötü bezle silersek dışarısı bize çok kötü görünür. Penceremizde silme izlerini hatta hafif çamur bile görebiliriz. Zaman olarak da yağmurdan hemen önce silersek yağmur yağar ve tekrar temizlemek zorunda kalırız. Doğru zaman burada çok önemlidir. İçimizde biriktirdiklerimizi doğru zamanda veya yanlış bir şekilde aktarırsak patlayan öfkeye dönüşebilir. Sürekli etrafa olan bakışımız kötü olursa kendimize zarar verebilir ve değer verdiklerimizi kaybedebiliriz. Sanki her şey yanlışmış veya kötüymüş gibi görünebilir gözümüze.

Penceremizin camı kırıldığında usta çağırırız. Bizler o cam kırıklarını toplarız ve yeni camı çağırdığımız o usta takar. Bizim de hayatımızda cam kırıkları gibi bazen duygusal yıkıntılarımız olabilir. O zaman psikolojik destek alabiliriz. Ama bu desteğimizi doğru kişiden alırsak iyi bir sonuç alabiliriz. Başka bir yol olarak da yaparken iyi hissettiğimiz şeyler varsa onlara daha çok vakit ayırabiliriz. Kitap okumak, yazı yazmak, müzik dinlemek, enstrüman aleti çalmak, fiziksel aktivitelerle uğraşmak, bir hayvana sahip çıkmak ve daha sayamadığım bir sürü şey var. Bunlardan birini yaparak kendimizi toparlayabiliriz. Ne yapacağınızı belirlemek sizin elinizde olan bir şeydir.

Hayata bakış açımız olumsuz olmaya başlamışsa belki de pencerelerimizin bahar temizliği vakti gelmiş olabilir. Pencerelerimizi temiz suyla ve doğru bezle silmeye çalışalım olur mu?

Hayata Bakan Pencerelerimiz” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s