Martin Luther King Günü Anısına

Martin Luther King hepimize adını bir şekilde duyurmuş olan Amerikan Yurttaş Hakları Hareketi’nin önderidir. 1929-1968 yılları arasında Amerika’da yaşamıştır. Afrika asıllı olması, görüntü itibariyle de koyu ten rengine sahip olması sebebiyle Amerika’da ırkçı tutumun bizzat mağdurları arasında sayabileceğimiz King, eşitlik savunuculuğu ve şiddet karşıtlığı ile tanınır. Ölümünden 4 yıl önce 1964 yılında Nobel Barış Ödülü almış, ölümünden 9 yıl sonra da ABD eski başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görülmüştür ve bu tarihten sonra da her yıl ocak ayının 3. pazartesisi (doğum günü olan 15 Ocak’a yakın olması sebebiyle) Martin Luther King Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Martin Luther King Günü, ABD’de federal tatil olarak kutlanmasının yanı sıra, bu günün bir diğer önemi de Afrika asıllı Amerikalı birine adanmış olan tek gün olmasıdır.

Esasında bu başarıların tamamının altında çok kanlı bir geçmiş yatıyor. Çok eski bir tarihi olmayan Amerika’da tarih boyunca siyahilere karşı ırkçılık hep var olmuştur. Güncel haberleri takip ediyorsanız, günümüzde hala devam ettiğini söylemek hiç de zor değil. Üstelik Barack Obama gibi siyahi bir devlet başkanının bir süre başkanlık ettiği bir ülkeden bahsediyoruz.

Nitekim Martin Luther King daha 24 yaşındayken Alabama’daki bir kilisenin pastörü (papaz) oluyor. King’in ırkçı harekete karşı eylemlere başlaması ise tarihte bir kara leke olarak anılacak olan 1 Aralık 1955 günü yaşanan hadiseye denk geliyor.

Olay şöyle; o yıllarda ABD yasaları gereği siyahiler otobüslere arka kapıdan biner ve otobüste siyahiler için ayrılan yerlere otururmuş. Bir siyahi olan Rosa Parks bir gün otobüse binerek siyahiler için ayrılan yere oturmuş. Ancak bir beyaz kendileri için ayrılan yerler dolu olduğu için Rosa Parks’ın kalkıp kendisine yer vermesini istemiş. Rosa Parks kalkmadığı için tutuklanmış. Bunun haberini alan King bir boykot düzenlemiş ve tam 382 gün süren bu boykot Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin ulaşım araçlarında ırk ayrımcılığını kanun dışı ilan etmesiyle sona ermiş. Bu boykot süresinde King’in evi bombalanmış, hatta King tutuklanmış.

Bu hadiseden sonra ABD’de ırkçılık karşıtı eylemler artarak devam etmiş. 1960’lara gelindiğinde ise ABD’nin en önemli gündem maddesi haline gelmiş. King, siyahiler için ayrımcılığın sona ermesine yönelik tüm haklara yönelik barışçıl gösteriler ve organizasyonlar gerçekleştirmiş. Ve nihayet tüm bu çabaları 1964 yılında çıkan Yurttaş Hakları Kanunu ve 1965 yılında çıkan Oy Hakkı Kanunu ile Amerika Hukuku’nun içinde yer bulmuştur.

Martin Luther King’in ilham verici hayatını okuyup anlamak zihnimizde farkında olmadan yaptığımız tüm ayrımcılıklara çözüm olacaktır diye düşünüyorum. Ve bu yazımı Martin Luther King’in 1963 yılında Lincoln Anıtı önünde yaptığı “Bir Hayalim Var” konuşmasından bir cümle ile noktalıyorum:

Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var.”

 

*
Kaynak: https://tr.wikipedia.org/
Görseller: https://tr.wikipedia.org/, https://www.washingtontimes.com/, https://www.npr.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s