Çığrışım

yağmur_ve_bisikletDurgun bir geceydi. Gökyüzü alabildiğine karanlık ve alabildiğine ışıl ışıldı. Bulutlar belli ki balayındaydı. Huzurun en derin, en kuytu noktasındaydık… diye devam eden cümleler yazıp, güzel beyinlerinizi sinsice uyuşturmak isterdim ama bu etik olmazdı. Hem ben çağlayarak akıyorsam, kimseyi mışıl mışıl uyutmam.

Durgun bir geceydi… diye konuşuyor olsaydım bir kere, kandırıyor olurdum sizi bariz ama onu da yapmam mesela. Hem, bir gece, nasıl durgun olabilir? İçimizde yerine göre havai fişekler, yerine göre atom bombaları patlamıyorsa, o gece nasıl gecedir? Başını yastığa koyar koymaz uyumak mümkün müdür hâlâ? Mesela biz yatmadan önce neden beddua değil dua ederiz? Ya da bütün Ayseller emekli mi oldu?

Benim bir ütopyam olsaydı, hepinizin malumu, içinde duraklar olurdu. Göğe bakmak için. Ben korneada mavi halka oluşturan şeffaf lensleri yaratmazdım ve turkuaz kazakları. Yasaklamazdım çünkü yasaklar çekici, kurallar çiğnenmek için ve Ali ata bak.

Şimdi biz dünyanın her yerinde aynı anda kollarımızı çırpsak, fırtına hasetinden çatlar mı? Baktığım şu yıldız bile benimle kafa buluyorken sana nasıl güvenebilirim? Aşk acılarımızın sebebi Büyük Patlama mı? Peki tebdil-i mekânda ferahlık var mı? Nasıl peki, güzel mi? O da beni seviyor mu?

Ben Gümüşdil olmak ister miydim? Hayır. Peki sen? İstemelisin çünkü biri olmalı. Birinin o masalı okuması lazım. Okuyup bizi o masala geri sokması lazım. Yoksa kalbimiz kırık.

Bazen mizanda iyilikler ve kötülükler değil de; soru işaretleri ve cevaplar tartılacakmış sanıyorum. En az cevabı bulana acıyacaklar, sen fasulyedensin, diyecekler, alıverecekler cennete. Hayal işte!

Ne öğrensem, aslında hiçbir şey bilmediğimi fark eder oldum. Hayat temelde koca bir ironi parçası değil de, ne?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s