Sonbahar Sabahları ve Hayat

Hayatın bazı sabahları vardır. Pencereden gelen soğuk sonbahar havası ile uyku mahmuru gözlerini aralar, tavana bakıp gülümsersin. Yıllar ve yollar pek çok arkadaşınla arana girmiştir ama yepyeni insanları da süsleyip püsleyerek dâhil etmiştir yaşamına. Öyle bir ana gelmişsindir ki bile isteye yanlışı yaşamak istersin. Dokunursan ‘cıs olur’ denilen sobaya dokunmayanımız var mıdır ki? Canım yanarsa yansın ama denemek istiyorum, diyerek atarsın kendini ateşe. ‘Esirliğimi seçmek benim hakkım, ben hür bir insanım!’ demek gibi bir şeydir bu.

Hayatın bazı sabahları insana ‘nereden nereye’ dedirtir…

Kendi içinden çıkıp da yaşadıklarını dışarıdan izliyormuşçasına ikiye bölünmüşsündür bazı sabahlar. Uykundan uyanıp hafifçe araladığın gözlerini sımsıkı kapatır, “Allah’ım n’olur bir sürü yağmur yağsa, hava hep sopsoğuk olsa, kalbim hiç kırılmadan duygularım coşup aksa” diye dua edersin. Ve biraz sonra yağmur yağmaya başlar..! Artık büyüdüğünü fark edersin. Oysa olduğunu iddia ettiğin ayakları yere basan mantıklı insan ile uzaktan yakından alakan yoktur hâlâ.

Hayatın bazı sabahları dünyaya karşı kendini korumak için ördüğün duvarlar yerle bir olmuştur. Yıllardır korku ile saklandığın kalenden kafanı dışarıya çıkarıp gökyüzünü görmüşsündür bir kere. Ve gök lacivertten turkuaza dönüvermiştir! Artık yüz yıllık yalnızlığına sığınıp olduğun yerde durabilmen mümkün değildir.

Hayatın bazı sabahları anlarsın ki artık ne şarkıların, ne filmlerin, ne kitapların yetmediği noktaya gelmişsindir.

görsel : Sabina Tabakovic

Sonbahar Sabahları ve Hayat” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s