Film İncelemesi: Nuh Tepesi

Senaristliğini ve yönetmenliğini Cenk Ertürk yapmıştır. Başrollerinde Haluk Bilginer ve Ali Atay oynamaktadır. Film yakın zamanda, 2020 yılında gösterime girmiştir. Orta yaş krizinde olan bir adamın hikayesini anlatmaktadır.

Aksiyon, aşk ya da hızlı ilerleyen bir film izlemek istiyorsanız bu filmi izlemeyin. Durağan bir şekilde ilerlemektedir. Daha çok konuşmaların olduğu, aynı zamanda sizi birçok açıdan sorguya yönelten sahnelerin olduğu bir filmdir. Bana göre sosyolojik açıdan incelenmesi gereken bir yapımdır. Çünkü izlediğimiz hikaye köyden kente göçün sonucunda başlamıştır. Babanın köye yabancılaşması ve oğlunun kendi içinde çıkmazda kalmasının sebeplerinden birinin babası olmasıyla o hesaplaşmanın ne kadar zor olduğu bizlere gösterilmeye çalışılmıştır.

Ömer (oğul) babasının son günlerinde yanında olmaya çalışmaktadır. Ama bu günlerinde onunla hesaplaşmaları araya girmektedir. Babasının son isteği Nuh Tepesi’nde diktiği ağacın altına gömülmektir. Köylü buna izin vermemektedir. Çünkü o ağaca umutlarını ve dualarını bağlamışlardır. O ağaçla dini bir bağlantı kurmuşlardır. Aslında burada da insanların bazen mantıklı veya mantıksız somut bir şeye çok kolay bir şekilde umut bağlayabildiklerini görmekteyiz.

Ömer karısıyla boşanma aşamasındadır ve karısı hamiledir. Çocuğu olmasını çok istemektedir ama ona nasıl yaklaşacağını bilememektedir. Çünkü babasından bunu görmemiştir. Burada bir sahneyle ilgili biraz spoiler verebilirim. Karısıyla olan bir sahne beni çok etkilemiştir. ‘Özür dileyeceksin benden…’ diyerek başlayan o sahne bence ülkemizin birçok ilişki sorunlarını yüzüme çarpmaktadır. Beklentilerimizin bir insanda vücut bulmuş halini bulamayız. Ama bunu hayatını beraber paylaştığımız insandan istememeliyiz. Aynı zamanda hiçbir insanı istediğimiz özelliklerde olmadığı ya da olamadıkları için değersiz hissettirmeye hakkımız yoktur.

Son olarak bu filmi izlediğimizde ülkemizdeki insan ilişkileri konusunda sorgulama ihtiyacı hissedebiliriz. İlişkilerde o kadar tamamlanmış işler var ki, bu bizi derin iç hesaplaşmalarımıza götürebiliyor. Bunun sonucunda bazen işin içinden çıkamayabiliyoruz.  Biraz karamsar bir film olsa da izlemenizi tavsiye ederim. Bir sahnesinde kendinizi görme olasılığınız çok yüksektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s