Çıkarımlar 3 – Hayal Kırıklığı

Hayata dair tüm dersler hayal kırıklığıyla başlar. Hayal kırıklığı insana önce ufak çaplı bir inkar ve şok getirir. İdrak, üzüntü ve kabulleniş bir sonraki basamakta yer alır. Ondan sonra da karamsar öngörülerde bulunmak şeklinde devam eder silsile. Karamsar öngörüler diyorum, bu, içinde yanlı olmayı barındırır, her şeyin kötü ihtimallerine odaklanmayı, kötü olanları devleştirmeyi falan. Bu aşamada alınan kararlar gerçeği yansıtmaz. Olayları çözmekten uzaktır, fevridir, çoğu zaman pişman eder insanı.

Bu öngörünün hangi basamağında fark ediş başlar diye düşünüyordum. İşin içinden çıkamadım.  Fark etmek eylemi cümle içinde bir çırpıda söylendiği gibi bir anda olan bir şey değildir. Düşmek gibi değildir mesela. Basamaklı olarak ilerler. Merdiven çıkmak gibidir. Giderek yaklaşır sonunda hedefine ulaşırsın. Diğer taraftan da merdiven çıkmış olduğunu ancak hedef noktaya ulaştığında anlarsın. Bu da fark etmenin ikircikli yanı.

Şüphe ise her an var olan bir şeydir. Fark edişe açılan kapıdır.  Hatta ilk basamaktır diyebiliriz. Bazen fark ediş hayal kurmaya başlamadan bile başlar ve o yüzden temkinli kurarız kimi hayallerimizi. Başından bellidir bir bakıma, oldurmaya çalıştıkça gerçeklerin bir kısmını göz ardı ettiğimizi biliriz. Yine de kendimize karşı dürüst olup gerçekleri kabullenmeyi istemeyiz. İstemeyiz diyorum burada, akıl edemeyiz değil. Akıl ederiz çünkü. Aklımız erer. Şüphelerimiz de baş koltuklara kurulmuştur, arada bir gözümüz çarpar onlara. Ama işte biz, bilmez misiniz, istemeyiveririz bazen. Oldurmak isteriz.

Bunca basamağı görmezden gelip de kurduğum fütursuz hayallerimden çıkarmaya çalıştıklarımı sayıyorum şimdi. Aslında vakit öldürmek yaptığım. Öldürebileceğim tek şey vakit zaten. Yoksa ben bir karıncayı bile incitemem. Yine de hayallerinden silmek birini, ne bileyim, biraz da öldürmek olmaz mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s