Çıkarımlar 1 – İnsanları Anlamak

İnsan kendisi giden olunca dönüp arkasına bakmaz ya, tam da öyle bir şeyden bahsetmek istiyorum. Kalan olmamak için vaktinden önce gidenler var. Hakikaten var. Bu davranış biçimini nasıl tanımlarım bilemiyorum. Bir çeşit paranoya mı demeli? Geride kalma korkusuna feda edilmiş bir çeşit her şey yolundalık mı?

Her şey yolundayken nasıl ipin üstünde yürür gibi dikkatlisindir, narin ve korkak adımlarsın ya her an bir şeylerin bozulmasından korkuyor gibi, onun gibi. Çok rahatsız bir sandalyede oturmaya da benzetebiliriz. Ucundan zorla oturmuşsundur ve kıpırdansan, ağırlık merkezinde milim kayma olsa düşeceksindir. Aslında buna rahat bir oturma dememiz mümkün değil. Diken üstünde bir oturmadır. Belki ayakta kalsan daha rahat olacaksın ama oturmuşsun bir kez. Arkada kalmamak için gitmekteki hissiyat ile benzerliklerini fark ettiniz mi? Aynı temelden kökleniyor gibiler.

Buradan çıkan bir sonuç: Hiçbir zaman bir şeylere tamamıyla teslim olamıyoruz. Anlayabiliyorum da aslında. İnsan olmanın zorunlu sonucu sanki bu. Bir geçmiş, bir gelecek varken aklımızda, yokmuş gibi yaşayamıyoruz. Yapabilsek zaten hayvan olurduk. Ancak onlar yarın yokmuş gibi yaşayabiliyor. Biz insan olmaya doğmuşuz. Bir sürü can acımız, kalp ağrımız var. Yaralarımız var, bir türlü kabuk bağlamayan ve kaşıdığımız sürece de bağlayamayacak olan. En sağlıklımız bile hastalıklı olabiliyor bazen, bazı konularda. Bu anlarda insanları anlamaya çalışmak, tanıdığın, bildiğin karakteri o kişilere kondurmak çok zor.

İnsanları anlamaya çalışmakta harcadığım enerjiyi kendimi tanımaya adasaydım belki de çok başarılı bir davranış bilimci, çok başarılı bir yazar veya çok başarılı herhangi bir başka şey olabilirdim.

 

*

Görsel: https://pixabay.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s