Spoiler İçeren Film Tanıtımları 4 – Rüya

Sevgili seyirciler, bu yazıyı Türk sinemasının bir başka filmi için kaleme alıyorum. Seriye epeydir eklemeyi düşündüğüm bir filmden bahsedeceğim size. İzlediğim günden beri belki 2 yılı geçkin zamandır bu film hakkında yazmak istiyorum. Zira kimse izlememiş olduğu için çeşitli sanatsal sohbetlerde girişimde bulunup film hakkında konuşacak birilerine bulamamış olmanın hayal kırıklığıyla yaşıyorum epeydir. Zaten artık pes de ettim. Neyse burası da gayet uygun bir platform gibi duruyor.

Filmimizin adı: Rüya

Yazan/Yöneten: Derviş Zaim

Aslında serinin ikinci Derviş Zaim filmi olmak gibi bir özelliği de var bu filmin. 2016 yapımı bir film olan Rüya, temelinde bir mimarın oluşturulmuş kalıplarla savaşını gözler önüne seriyor. Bir yanda geleneksel ve yerleşmiş mimarlık deneyimini kendi orijinal süzgecinden geçirmeye çalışan mimarımız, diğer yanda ihaleler peşinde koşan bir yerden sonra borç batağına batan piyasa inşaat şirketi. Amcasının şirketinin tekrar ayağa kalkma çabaları ve dere yatağına yapılmış bir sitenin ayakta kalma çabası arasında bir kadın. İşler sarpa sararken aynı zamanda çözülmeye de başlar. Tüm karışıklık içinde yalınlığı da taşır ya, onu çok iyi veriyor film bize.

Başrolümüz Sine, dere yatağına yapılmış olan konut projesindeki yanlışlığı fark ediyor ve vicdanı rahat etmiyor, sitenin Cami projesini üstlenmeye karar veriyor. Cami projesi paralel olarak kendisi ile yüzleşmesi başlıyor. Uyku problemi nedeniyle tedavisi de devam ediyor. Her seferinde başka bir bedende başka bir Sine ile dönüyor. Başka bir yüzünü ortaya çıkarıyor ve kendisi ile yüzleşiyor.

Filmde bir diğer dikkat çeken nokta ise zamanın çizgisel ilerlemiyor olması. Filmde zaman kavramı öncesi sonrası olmayan bir düzlemde ilerliyor. Özellikle zamanın döngüselliği yönündeki iddiaları yeterince itibar edilebilir olarak bulan biri olarak filmdeki zaman algısı oldukça ilgimi çekti.

Filmde kendinizden çok şey bulabileceğinizi düşünüyorum. Özellikle serinin önceki filmlerini sevmiş iseniz bunu da seveceksiniz demektir.

İyi seyirler.

Imdb için bknz. https://www.imdb.com/title/tt5636334/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s