Aman Ne Neşeli Kadın!

Sabahın serini yüzüme vuruyor. Keşke rahat bir eşofman üstüne hırkayla çıksaydım dışarı. Bakarsın yürümek bir noktada yetmezdi de koşmaya başlardım. Gereksizce engebeli bu mahallenin bir bayrından neşeyle kendimi bırakmayalı hani oldu. İnanmazsınız ben suratsız biri değildim. Gerçi inanırsınız belki. Şimdi de pek öyle sayılmam dışarıya karşı. Kendi içimdeyse suratım hep asık. Hep asık, güldüremiyorum içimin yüzünü. Neyse… Demem o ki, varacağım bir yer olmasa sabah serinindeki bu yürüyüşü pek ala sevebilirdim.

Tütün sevdalılarını kırmak istemezdim ama zıkkımınız fena halde nefesimi tıkıyor. O yüzden bütün sokak sizinmişçesine zehrinizi saça saça yürümeyip bir kenarda dikiliverseniz keşke. Acelenizi anlayabilirim. Ama herkesin dumanınızı koklamak isteyeceğine emin olmanızı katiyen anlayamıyorum. Dolayısıyla kendince havalı olan liseli zevktaşınızı omzundan tutmak istiyorum. “Yağlı, saçaklı saçlarını kestir çocuğum, çabuk kurusun ki düzenli yıkayabilesin. İçine bile çekemediğin o sigaranı ise en yakın çöpe at söndürüp. Havalı görünmediği kesin, aslında akciğer kanserine yatkınlığını arttıracağı da kesin. Doktor ablalarına abilerine sor, bak bakalım ne diyecekler. Öte yandan, bir yandan okuyup bir yandan yürümeni sevimli bulabilirdim, habire sağa sola çarpmasaydın. İyisi mi varacağın yere var da öyle oku. Takılıp düşeceksin bir dünya maskaralık çıkacak.”

Tutmuyorum tabii, sabah sabah ışık saçan neşemi ve engin anlayışımı (!) alıp yürümeye devam ediyorum. Dumanlardan uzaklaştığıma emin olunca nefes alıyorum. Çok klişe ama beklenmedik bir anda geldiğinde beni olumlu bir tarafa çekmiş olan o lafı düşünüyorum: “Dünya Sultan Süleyman’a kalmadı be!” İşittiğim ses tonuyla, sarıp sarıp dinliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s