İnanmadıklarım

İstenen veya istenmeyen bir sonuç için önce gerekeni yapmayı kapsamayan kader konsepti: Tüm salağa yatmalarınız için kaderi kullanamazsınız. Aklı olan, sorumludur.

Akıl ve inancın ayrılığı. Bilimle bağdaşmıyormuş gibi pazarlanan din. Dini yok sayan bilim: Olmuş olan, olmakta olan, olacak olan her şeyin Allah tarafından yaratıldığına inanıyorum. Bilimsel yöntemlerle elde ettiğimiz her bilgi kırıntısının öznesi de buna dahil. Ve merak etmenin, araştırmanın, veri toplamanın, deneyler yapmanın, öğrenmenin benim inancımın lanetlediği bir şey değil gereği olduğunu düşünüyorum.

Sorumluluk almasız sevmeler: Sevginizin nesnesinin her anlamda iyi olma halini önemsemiyorsanız, onu değil, ondan gelenin size hissettirdiğini seviyorsunuzdur. Biliyorum bu çok karışık ve tartışmaya açık oldu. Somutlaştıralım: İzolasyon kurallarını eksiksiz uygulamıyorsanız ve aslında kafanız da çalışıyorsa ama çalışmıyor gibi görünen yerler de varsa ve hadi oralarda da size gereken müdahale ediliyorsa ve yine de gerekeni yapmıyorsanız, pandemi ortamında torun/yeğen görmek istemek, bencilcedir.

Yanlışa yanlış diyemeyen overrated sadakatler:   Anne babanıza, çocuğunuza, oy verdiğiniz adama, ülkeleri kuranlara, şeyhinize ve diğerleri.

Annelerin her zaman haklı oluşu (kesirli): Yavrusu hakkında dışarıya karşı yüzde yüz haklı. Yavrusuyla ilişkisindeyse gereken tam demokrasi. Yavrular sahibi olduğumuz varlıklar değil, ayrı bireylerdir. Başka bireyler cennet kokmaz, o ayrı.

Yaratıcıdan korkmaya dayalı inanç sistemleri: Korkunun başrolü oynadığı din eğitimlerinin -buna aile, çevre, okul her şey dahil- sözde hedeflediği şeye hizmet etmek şöyle dursun; insanları dinden ve yaratıcıdan fersah fersah uzaklaştırdığı su götürmez bir gerçek. Uzaklaştırmıyor gibi görünse de, korku temelli inançları olanları gözlemleyin. Zamanlarının anlamlı bir kısmını inançlarının gerektirdiklerine ayırırlar. Ama bunlar fazla otomatize olmuş ya da kompulsif davranışlar halini almıştır. Burada yazar inançların gerekliliklerini yok saymıyor. Tam tersi, bu gerekliliklerin, kul ve Allah arasında sağlam bir ilişkinin tesisine hizmet ettğini/etmesi gerektiğini savunuyor. Keşke yaratıcımla güçlü bir bağım olması için ibadet ediyor olsam, keşke ona sığınmanın yeteceği düşüncesini içselleştirmiş ve bunun için dua ediyor olsam.

Hayatlarındaki kadınları tapulu malları zanneden erkeklerin akıl sağlığının yerinde olması ihtimali.

Bir kadının hesabını bir erkekten soran üçüncü kişilerin vicdan sahibi olması ihtimali. Çünkü bakın bu son iki maddede kadın adı konmamış köledir. Benliği yokmuştur. Sanki başkasının mülküymüştür. Ayrı yaratılmamış, iradesi verilmemiştir ve sanki kendi hesabını ne burada ne başka tarafta kendi veremeyecekmiştir. 

Son.

Şimdilik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s