Merak, Beis ve Isırık

Bugün didaktik tarafı olan bir şey yazacağım. Belli ki itici olmayı göze almışım. 

Bugün bahsedeceğim şeyden herkesin kafasının bir kenarında var, eminim. Nedir o? “Ya bize ne allasen” noktası. Fakat bu zavallı noktanın gayet cengaver bir rakibi var: Merak. 

Aman ya Rabb’im o merak! “Biz sıcakkanlı milletiz”, “Ama biz yakın arkadaşız”, “Lakin yapmayın biz samimiyiz”, “Bizim aramızda öyle şeylerin lafı olmaz”, “Aman yahu onda ne var”, “Sormuş bulundum”… Kılıflarıyla boy boy, renk renk merak.

Hani bu meraka dair söyleyeceklerim gürül gürül akan bir nehir ancak söyleyeceklerimi göğsümde oturan ayıyla paylaşmayı yeğliyorum. Ve basitçe çözüme geçiyorum.

Aklınızda bir soru varsa, bu sorunun size yahut sorduğunuz kişiye yahut topluma veyahut üçüncü bir kişiye bir faydası yoksa, lakin siz sorunun muhatabına bir zarar vermediği inancıyla bu soruyu sormakta beis görmüyorsanız… İşte görün o beisi canım. Sorunun zararı yoksa da o beisi bir görün. İnsanların maaşlarını, yaşlarını, kilolarını, hastalıklarını, aldıkları malın fiyatını, sevgililerini, sevgilerini, yastık kılıflarının rengini… Bilmeyiverin yahu. Şuncağız ömrümde ben öğrendim ki anlatacak olan zaten anlatır. Anlatma isteği gösterir, paylaşmak istediği bilgiyi tutmaz içinde.

Hem üstelik arkasına sığındığınız o samimiyetin sorduğunuz sorunun cevabını alamadığınızda kırılacağını ima ediyorsunuz. Etmeyin. Ya da edin, ne bileyim. Zira ben o cevabı veriyorum bazen. Ama nasıl veriyorum? Tutup da o samimiyetin ucundan bir parça kırıyorum ve cevaba yapıştırıp teslim ediyorum soru sahibine.

Merak hepimizin içinde ama ellerinizle de değil elinizden çıkardığınız eldivenlerle vurun o merakın ağzına iki tane. Çünkü samimiyetin kırıla kırıla bitmeyeceğini garanti edemem. Her zaman sorunuzun cevabını vereceğime, aynı nezaketi sergileyeceğime, “seni ne ilgilendirir” minvalinde olaya uyarlanmış tatsız laflar etmeyeceğime söz veremem. Merakınıza tasma takınız, zira bendeniz, ısırabilirim. İyi biri olmaya çalışıyorum, lütfen zorluk çıkarmayın.

Merak, Beis ve Isırık” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s