Film Önerileri

Sevgili okur, bu sayıda sizlere 2021 yılının son çeyreğinde izlediğim iki film hakkında görüşlerimi aktarmak istiyorum. Birincisi Tick, Tick… Boom! Diğeri ise Don’t Look Up. Bahsedilen bu iki film ilk etapta konusu itibariyle sıradan görünse de, verdikleri mesajlar açısından kendi kanaatimce  oldukça çarpıcı etki oluşturmuşlardır. 

Şimdi gelin hep birlikte göz atalım. 

Tick, Tick… Boom!

Kasım 2021’de Netflix’te yayınlanan filmin başrolünde oldukça başarılı, uzun yıllar adından söz ettirecek olağanüstü performansı ile yetenekli oyuncu Andrew Garfield, yönetmen koltuğunda ise Star Wars serilerinin müziklerine katkıda bulunmuş, oldukça başarılı Lin Manuel Miranda’yı görüyoruz. Müzikal türleri arasında en iyiler arasında değerlendirilebilecek bu Netflix yapımı, konusu itibariyle de ön plana çıkmaktadır. Kısaca, Amerika’lı bestekar/söz yazarı Jonathan Larson’ın Broadway müzikal sektörüne doğru uzanan yolculuğunu seyirciyle buluşturan bir otobiyografi. 1990 New York’unda bile rekabetin, finansal olarak ayakta kalmanın ne kadar zor olduğunu ve bu durumun neden olduğu psikolojik dalgalanmaları çok net bir biçimde yansıtmış film. Jonathan’ın tüm bu zorluklara rağmen, kariyerine obsesif derecede yoğunlaşıp, son ana kadar “hayallerin için -e rağmen asla asla pes etme” ilkesinden hareketle  dimdik duruşunu, anksiyete krizlerini ve bu krizleri fırsata çevirip, yaratıcılık motorunu harekete geçirdiğini, film her bir sahnesinde ilmek ilmek işliyor içimize. Film boyunca, Andrew Garfield’ın rolüyle adeta bütünleşmesi, tek kişilik dev bir performans izler gibi müthiş bir hayranlıkla ekrana kilitliyor sizi. 79. Altın Küre ödüllerine aday gösterilen bu yapımı izlemenizi öneririm, pişman olmazsınız 🙂 Filme puanım: 8.5/10. 

Don’t Look Up

2021 yılının son günlerinde gösterime giren Netflix yapımı Don’t Look Up’ın aylar öncesinden fragmanı yayınlandığında, inanılmaz heyecanlanmıştım. Leonardo Di Caprio’dan Meryl Streep’e dünya film sektörünün efsane isimlerinin olması dolayısıyla filmden beklentim de haliyle inanılmaz yükselmişti. Yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmeliğini Adam McKay’in üstlendiği $75 milyon dolarlık bütçeyle çekilen bu bilim kurgu filminin konusu ise şöyle: Film gökbilimci Dr. Randall Mindy (Leonardo Di Caprio)’nin akademik danışmanlığında, doktora çalışmalarına devam eden Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence)’nin dünyaya doğru hızla yaklaşmakta olan göktaşını keşfetmesine dayanır. Bilimsel veriler neticesinde, bu iki gökbilimci, dev göktaşının dünyanın sonunu getireceğinin farkına varırlar ve işte bu noktada asıl mücadele başlar: İnsanlığı uyarmak. Fakat atlanan bir durum vardır, gerçek tüm çıplaklığıyla gözler önündeyken statükonun üstünlüğü. Medyanın ve üst düzey yönetimin toplumsal gerçeklere sis perdesi indirip, toplum üzerinde değişmeyen etkisini kara mizahla bize aktarıyor bu eşşiz yapım. Gelin siz buradaki göktaşını, ekonomiyle, global iklim sorunuyla değiştirin, sonuç ne yazık ki buradaki kurgudan farksız… Toplumların büyük bir bölümünü oluşturanların, politikacıların, medyanın üç maymunu oynadığı günümüz dünyasında, kısa sürede etkisinin çok da fazla hissedilmediği fakat uzun vadede göktaşı çarpma etkisi yaratacak sorunları anlatmaya, toplumu uyarmaya var gücüyle devam eden, azınlığı oluşturan Dr. Mindyler elbette ki var. Umarım, onların bu eşşiz mücadelesine, göktaşı insanlığı yok etmeden kulak verilir ve bir an evvel bu doğrultuda aksiyon almaya başlanır. 

Sonuç olarak filme geri dönecek olursak, beklentilerimin de ötesinde bir yapımdı. Hala izlemediyseniz, 79. Altın Küre Ödülleri adayı, yayınlandığı tarihten itibaren kısa sürede en çok izlenen bu yapımı daha fazla zaman kaybetmeden izleyin/izletin. Alacağınız, hayatınıza uygulayacağınız çok mesaj var. Filme puanım: 9/10. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s