Yeni Başlayanlar İçin Aktif Trafik Rehberi

Merhaba sevgili okur (ya da sürücü mü demeliyim), öncelikle trafiğe yeni başladım sayılmaz, geçenlerde ehliyetimin 11. yaş gününü kutladık. Ancak tabii ki her Türk gibi ehliyeti alıp bir süre cüzdan istirahatine çektim. Aktif olarak asfalt dünyasına girmesi yaklaşık 6 yılı devirdi. Düşündüm de aslında yeni de başlamış sayılabilirmişim. Neyse. Konumuz bu değil.

Bu yazıyı aktif trafik dünyasında paparazzilere poz verirken, tuvalette makyajımı tazeleyip suratıma sahte bir gülücük kondururken, umurumda bile olmayan meseleler çok önemliymiş gibi davranırken şekillendirdim. Direksiyon tüm aktif iş gücümü gerektirdiğinden, kaleme almak için aylar geçmesi gerekti. Gördüğünüz gibi karşınızdayım.

Hemen Trafikte Hayatta Kalmanın Altın Kuralları’nı sıralıyorum.

  1. Kamyonlardan, tırlardan korkmayın. Isırmazlar ve zehirli de değillerdir. O kocaman görüntülerinin altında bir kedi uyuyor, desem ikna eder miyim seni sevgili trafik mağduru? Evet biraz iriler, şeridi kaplıyorlar, bazen de önlerindeki başka kamyonları solluyorlar, insanı tedirgin etmeye yetiyor bu kadarı. Ama en azından yavaşlar ve trafikte en tecrübelilerimiz de onlar. Dolayısıyla korkma. Sakince solla onları. Bir de kamyonların arkalarındaki özlü söz, fıkra, hayat dersi üçlüsünden kendine pay çıkarmayı öğrenirsen senden (sen dememin bir mahsuru var mı?) iyisi yok. Doğaya verdikleri tek zarar sarı sıvı dolu pet şişeler. Ah, tabi, bir de patlak lastik atıkları.

  2. Şehir içi ticarilerinden (doblo vs) kork. Bu anlamsız kitle kadın sürücüleri aşağılama meraklılarından çokça barındırıyor içinde. Tam yol kenarına park etmeye çalışırsın arkadan kornaya abanırlar, yeşil yanar yanmaz kornaları gark eder. Kolayca öfkelenen bu kitle öfkelendiklerinde ağız hareketleri (neyse ki duyamayacağımız kadar uzaktalar yoksa yani kavgada söylenmez) ve el kol hareketleri yaparlar, öfkeli manevralarla yanınızdan geçip giderler. İnsanın asabını bozarlar açıkçası. Ve özellikle trafikte kadın sürücülere en kaba davranan ikinci kategori bunlardır. İlkini de birazdan açıklayacağım.

  3. Torosları en kısa zamanda sollayın. Toros (veya eski model Renault) sevdalılarına (başta kocam bey olmak üzere) saygısızlık etmek istemem ama bu kitle trafikte zamansız yavaşlar ve hız keser. Camdan sarkan ellerinde devamlı sigara vardır. Bu kitle ile vakit harcama. Özellikle şehirlerarası yolda rampa başında hızını almışsan, hiç düşünmeden solla. Artık seni kimse tutamaz.

  4. Disko kaçkını şahin-doğanlarla muhatap olmayın. Bakma, göz temasına girme, camların inikse kaldır (mümkünse camlarına film çektir), kırmızıda yan yanaysanız yavaş kalk ki seni bir an önce geçsin, nasılsa ilerde rampada bir fırsatını bulur sollarsın. Altında mavi, beyaz, kırmızı, pembe ışıklarla asfaltta renk cümbüşü sergileyen bu kitle adeta trafiğin havai fişekleridir, disko toplarıdır. Bu renkli kişilere trafikte bize kattıkları renkten ötürü buradan teşekkür ediyorum. Bu kitle ülkenin en havalı insanlarını da içinde barındırır. Kırmızı ışıkta fişek gibi kalkar sana göz kırparlar, önünde sağa sola ani manevralar yaparak seni kendilerine hayran bırakırlar. Dahası da var yüksek ses harika müzikler çalan modifiye hoparlörleri vardır. Bir disko kaçkınının hoparlörünün 3 mahalleyi ayağa kaldırabilecek kadar yüksek ses çıkarabildiğini biliyor muydunuz? Ve son olarak tabii ki patlak egzozları yok mu. (Bunu bir sonraki kategori ile daha alakalı gördüğüm için burada kısaca geçiyorum). Nitekim bu kitle ile ne kadar az dirsek teması o kadar çok huzur denklemini aklınızın bir yerine koyun. Özellikle kadın sürücülere en kötü davranan kitle bunlardır. Sözlü olarak ya da bakışlarla insanı huzursuz edebilirler. Temkinli olalım sevgili sürücü.

  5. Patlak egzozlu motosikletleri duymayın. Çünkü duyarsanız sinir olabilirsiniz. Sadece siz değil tüm evrene negatif enerji yayar bu kitle. Gecenin en baykuş saatinde bağrını yara yara çığırır, insanları uykusundan korkarak uyandırmayı sevap pointini artırma vesilesi olarak görürler. Bunlarla yüz yüze pek gelmezsin. Genellikle anlamsız zamanlarda anlamsız yerlerde seslerini duyarsın. Pencereleri kapat. Müziğin sesini aç ve duyma sevgili sürücü.

  6. Eski mercedescilerle yarışmayın. Günümüz koşullarında Mercedes alabilecek kadar paramızın olmamasından daha doğal bir durum yok sanırım. Bu kitle bunu kabullenmek istemez. İlle Mercedesleri olsun ister. İkinci el yüksek kilometrede siyah Mercedeslere binerler. İlginçtir hiç yolda kaldıklarını da görmedim. Sanırım teorilerinin geçerlilik payı var. Yani mercedesin eskisi bile işe yarıyor. Bu kitlenin en baskın özelliği trafikteki herkesle devamlı yarış halinde olmalarıdır (En yeni model Mercedes de dahil). Sana tavsiyem yol ver gitsinler. Kafalarımız rahat olsun.

  7. Son model arabalara binen zengin tipler konusunda vereceğim hiçbir tavsiye yeterli olmayacak çünkü genellikle değişen jenerasyonlarla birlikte baba parası yiyen kitlenin de karakteristik özellikleri değişmekte. Bu kitleyi incelemelerimiz hala sürüyor. Ancak söyleyebileceğim yegane tavsiye alkollü mekan, lüks restoran gibi yerlerden çıkan bu kitleye trafikte uzak seyret. Belli olmaz ne yapacakları. Canlarımızı bakkaldan alamıyoruz hala değil mi?
  8. Yabancı plakalı üstü açık asortik arabalara yol ver ki geçsinler. Özellikle yaz sonlarına doğru trafikte sıkça karşılaştığımız bu alamancı kitlenin ne yapacağı belli olmaz. Olmadık manevralarla, hızlı kalkışlarla insanı korkutabilir. Düşünsene birilerine hava atmak için 2000 kilometre yolu üstü açık araba ile gelen bize neler yapmaz.

  9. 34 Plakalı orta düzey araçlardan uzak dur. Önlerine geçme. Beklenmedik ani manevralarla, öngörülemez riskli tavırlarla bu kategoridekiler trafiği ciddi tehlikeye sokarlar. % 99’u sabırsızdır. Makas atmaya çok düşkündürler. Kırmızılarda durmayı sevmezler. Yeşilin son anlarında basar da basarlar. Yollarına çıkanlara kornayı dayar döşerler. Canını seven kaçsın yani. Bir de ekleme yapalım bu kategoriye girip de Anadolu’da başıboş gezen bir araç görürseniz, muhtemelen bu kiralık bir araç olacaktır. Kaygısızlıklarını açıklamaya yeter mi, emin değilim.

Evet, sevgili okur, 9 maddelik trafikte hayatta kalmanın altın kurallarının sonuna geldik. Sakin, kazasız belasız seyirler sana.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s