Festival Neydi? Festival Emekti (works both way)

Kahve festivaline ilk defa katılıyorum. Aslında festivallerden, fuarlardan kaçınıyorum bu şehirde. Bu pandemiden önce de böyleydi, o kaosu, karmaşayı kaldıramıyorum, değmiyor. Bir defa Teknofest’e gitmeye niyetlenmiştik, o gün olanları Allah düşmanımın başına vermesin. O tabii ki biraz daha farklı bir organizasyon, çok farklı destekli vs. ama ben Contemporary Istanbul’a da bir defa gittim ve onun da tekrarı olmayacak.

Bu sene bir şekilde gitmeye karar verdim. Hem de bebişle. Uzak durmaya çalıştığım kadar kötü değildi, gerçi önden soruşturdum. Hafta içi olduğu için ve bir de seanslar belirledikleri, o seanslarda belli sayıda insanı içeri aldıkları için bir kaos yoktu. Bu harika bir şey mesela. Aşı ya da PCR şartı vardı, o da çok güzel, belirtmiş olayım.

Benim için ilk durak Coffee Department’tı. Bu şehirdeki iki favori kahvecimden biridir zaten, normal zamanda da eve onların kahvelerini sipariş ederim. Festivalde yeni çekirdeklerden La Claudina’yı denedim, oldukça lezzetliydi.

Ardından ne var, ne yok keşfe çıktım. Kahve dışı standlardan ilgimi en çok çeken sanırım Aladdin’di. Ne zamandır bebeğin maması için yanımızda taşıdığımız termostan şikayetçiydik. İndirimden bir Stanley vurgunu yaptım. Bu detay önemli.

Festivalin en büyük standı, şaşırtmayarak, Kurukahveci Mehmet Efendi’ye aitti. Aslında bu markanın Türk kahvesinden memnun değilim. Uzun zamandır da almıyorum. Ama biraz oturup bebekle ilgilenebilmek için onlara yanaştım. Bir sade Türk kahvesi de orada içtim. Misafirperverlikte zirve de olsalar, artık kahvemizi dilimizi haşlayacak kadar sıcak içmediğimizi öğrenmeleri gerekmez mi? Türk kahvesini bir taşım kaynatır gibi yaptığımızı ve bu yüzden diğer demleme yöntemleri gibi içilebilir sıcaklıkta hazır etmenin zor olduğunu da biliyorum ama aynı zamanda da bilemiyorum Altan. Bunun bir çözümü olmalı (Hayır bekleyemem.)

Petra’da tadabileceğiniz espresso yoktu hazırda. Kronotrop’un bir süredir kovaladığım decaf kahvesi Honduras Gualme de sanırım artık umudumuzu kesmemiz gerekenlerden. Zaten ben regular kahveye döneli de çok oldu.

Festivalin İzmir ayağının konserlerinin İstanbul ayağından kat kat iyi olması çekemediğim detaylardandı. Ama bir diğer önemli nokta olan, festival için uygun görülen bu tarihlerin şehre sonbahar yağmurlarının selam çaktığı zamanlar olmasının saçmalığı, konserleri zaten anlamsızlaştırıyor. Ya da bu belki de sadece ben (neredeyse 30) gibi ‘Artık festival yaşımı geçtim galiba’ diye içi sızlayanların görüşü olabilir, bilemeyeceğim. Belki gençlere yağmur çamur koymuyordur. Hadi onu da geçtim, kalabalık gidin. Böyle organizasyonların tadı arkadaşlarınızla goygoy yaparken çıkar.

Bir diğer husus, kahve dışında her şeyden bahsettiğim bu yazıyı ilgilendiren, alanda ya da yakınlarda bankamatik olmayışı. Üstte bahsettiğim yaşımla tezat şekilde, 50-100 liradan fazla nakit taşımayı öğrenememiş benim gibiler için, pos cihazları bozuk standlardan eli boş dönmek sinir bozucu oluyor.

Ama festivale girişte tüm görevlilerin çok kibar ve ilgili oluşuna puanım 10. İçeride bebek bakım alanı olmasına da. Çok uygun bir bakım alanı değil ama en azından var ve işimi gördü.

Bir sonraki festival yazımda görüşürüz, derdim ama gerçekçi olalım; bu uzak bir ihtimal. Şehrin en sevdiğim festivali İstanbul Film Festivali’dir. Son aşı vurulana, yoğun bakımlardaki son Covid hastası taburcu edilene, son vaka görülene kadar da sinema salonlarına gireceğimi sanmıyorum. Belki bienalde falan tekrar konuşuruz. O zamana kadar, olur da görüşemezsek,

İyi günler, iyi akşamlar ve iyi geceler!*

*Truman Show, 1998

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s