Eğlenceli Seri: Kırkmerak

Bugün bir yayınevinin çok beğendiğim bir serisiyle karşınızdayım: Can Yayınları Kırkmerak serisi.

Seriyi keşfedişim, şu an hatırlamadığım bir dergide Kafka’nın Çorbası’nın tanıtımını okumamla oldu. Farklı yazarların üsluplarıyla yemek tarifleri verilen bir kitap. Fikir mükemmel değil mi?!

O an alıp okumadım ama aklıma yazmışım. Bir gün toplu sipariş verirken onu da sepete attım. Okuyunca da daha bir sevdim. Bazı kitaplarda olan beklentinin boşa çıkması durumu söz konusu olmadı.

Yavaş yavaş seriden diğer kitapları da almaya başladım. Sanırım on altı tane oldular. Ben tamamlamaya çalıştıkça seriye yeni kitaplar ekleniyor ki bu da durumu çok tatlı bir yarış haline getirdi. Hepsi birbirinden orijinal fikirler; kimisi araştırma kitabı, kimisi gezi yazısı, kimisi röportaj… Hepsinden değil belki ama en beğendiğim birkaçından bahsedeceğim.

Listemin başında Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın geliyor, dersem abartmış olmam. Bu kitabı iyice özümseyebilmek için birkaç kere daha okumam gerekebilir. Her seferinde insana yeni şeyler katan türde bir kitap. Umberto Eco ile Jean-Claude Carriere arasında geçen diyaloglarla kitapların büyülü dünyasında leziz bir yolculuk.

Sanırım ikinci sıraya 1939 Yazı’nı koyabilirim. İkinci Dünya Savaşı’na yaklaşırken dünyanın her yerinde neler olduğunu okuyor, savaşı hazırlayan sürecin gün gün, saat saat takibini bu kitapla yapıyorsunuz. Konuya özel ilgisi olanların mutlaka koleksiyonlarına eklemeleri gereken bir kitap.

Benzer üslupla yazılan ve yine çok beğendiğim bir diğer kitap, 1913: Fırtınadan Önce. Bu da 1. Dünya Savaşı öncesi dünyada ama bu defa sanat çevresinde olan biteni gözler önüne seriyor. Okuması çok keyifli.

İnsanlığın En Eski Muamması, mağara duvarlarındaki resimlerin nasıl yapılmış olabileceğini araştırırken; Kazı Başkanının Karavanası, arkeolog Muhibbe Darga’nın kazılarına eşlik eden leziz yemeklerinin tariflerini veriyor. İçimde Oğuz Atay ile Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor, editöre gelen absürd mektuplar konseptli. Muzip, eğlenceli.

Ben haliyle başka kitaplara da bölünürken seriye eklenen ve eminim ki yine pek değerli olan başka kitaplar da olmuş. Hepsine şu linkten ulaşabilirsiniz:

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere,

B.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s