Trafiğe Çıkarken

Yirmi beş yaşında ehliyet alabildim. Aslında “Neden bu kadar geç aldın?” diye sorabilirsiniz. Çünkü araba korkum vardı. Arabayla ilgili herhangi bir travmatik olay yaşamadım. Ama araba süremem, diye korkum her zaman oldu. Bazen de fazla detaylı düşünüp bir cana zarar verme korkusu da baskın geliyordu.

Daha sonrasında araba alabildim. Trafiğe çıkmaya başlarken birçok şeyin farkına vardım. Ülkemizde özellikle de büyükşehirde yaşıyorsanız araba sürerken özellikle trafiğin çok olduğu zamanlara denk geliyorsanız, sizin acemiliğinizi anlayışla karşılayan insanlar göreceksiniz, demeyi çok ama çok isterdim. Arabayı yeni sürmeye başlayan arkadaşlarım bu yazıyı okurken kendinizi yalnız hissetmeyin diye yazıyorum. Kurala uyduğum için kaç defa korno sesi duydum. Kırmızı ışıkta durmama bile kızıyor bazı şoför arkadaşlarım. Onlar hatalı sollama yaparken de yavaş gidiyorum diye de kaç defa kızdılar. Halbuki hız seviyemi de aşmıyordum. Elbette çok iyi şoför değilim. Ama bazen bazı şeyler anlayışla karşılanabilir diye düşünüyorum. Sonuçta kimse araba kullanmasını annesinin karnında öğrenmiyor. Hatta çok sıkıştığımız zaman bize yardım edilse bu karmaşayı daha da azaltabiliriz diye düşünüyorum.

Bunları düşünürken başka konular da aklıma geliyor. Acemi olanlara saygımız yok bizim. Hep yapamazsın, edemezsin sesleri yankılanıyor. Yeni işe başlayana genelde hor görme, onun yaptığı hataların çok üstünde durma var bizde. Hemen ‘bundan olmaz’ diye damgalayabiliyoruz. Yeni evli olanlara da hemen borçlarını ve çocuk yapma isteklerini sorma oluyor. Yeni bebeği olanlara giydirme ve yedirme dersleri başlıyor. Hatta çocuğa iyi bakamazsın, düşünceleri oluyor. ‘Çocuğu şöyle tut, böyle de.’ gibi benzer cümleler duyuyor yeni annelerimiz. Ben biraz daha genellemek istiyorum. Yeni kuşaklara da saygımız olmuyor. Hayata bakışları, giyim tarzları hemen kötü görülüyor. Birbirimizle karşılaştırırken bile fark etmiyoruz ki her kuşağın mücadelesi farklı.

Her konuda birbirimizi anlamayabiliriz. Ama anlamadığımız noktada bu hemen de kötü söylemlerde bulunabileceğimiz anlamına gelmiyor. Yeni başlangıç yapan insanlara saygı gösterilince biraz daha güzel bir dünya olacağını düşünüyorum. Benim gibi acemi şoförleri de anlayışla karşılayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s