Sayın Her Şeyi Bilen

Şimdi size bir insan grubunu tarif edeceğim. Sonra hepiniz; “ya bu anlattığın bizim … ya!” diyeceksiniz. Çünkü hepimizin çevresinde bu insanlardan en az bir tane var. Kim bu insanlar?

Aşağılık kompleksi diye bir şeyin psikolojide yeri var mı bilmiyorum. Yoksa bile hepimiz bu kelimelerin tanımladığı davranış şeklini artık biliyoruz. Bunu derinlerinde tutan birtakım insanlar bunu narsisizm ile birleştirip ortaya bir kişilik çıkarıyor ki sormayın. Eğer bu insanlardan uzaklaşabiliyorsanız çok şanslısınız, hemen kaçın, ama aynı işyerinde çalışıyorsanız ya da ailenizden biriyse geçmiş olsun.

Mesela, aynı işi yaptığınızı varsayalım. Kendisinin çok önemli olduğunu, hatta özel bir insan olduğunu düşünen bu kişiler, yaptığı işlerin de eşsiz olduğunu düşünür. Sizin yaptığınız her şey değersizdir. Ama dert etmeyin, siz bunu zaten anlayamazsınız çünkü onu ancak onun gibi üstün yetenekli, üstün özellikleri olan insanlar anlar.

E peki sizi neden hayatında tutar böyle insanlar? Hemen söyleyeyim; kendi çıkarı için. Hiç bitmeyen ricaları vardır. Sizi asla halinizi hatırınızı sormak için aramazlar. Ya kendi dertlerini anlatır ya da bir işini yapmanız için sizi hayatlarında tutmak isterler. Önemli olan onun hayatıdır. Üstelik kendi amaçlarına ulaşmak için sizin zayıf yanlarınızı kullanmayı da hiç ihmal etmez. Neyin sizi üzeceğini keşfettiyse her muhabbetinizin konusunu bir şekilde oraya taşır, zaten empati yapmaya gerek duymaz.

Onun yaptığı her şey olması gerekendir. Sizin hayatınızda onun “olması gereken” olarak kabul ettiği noktalar yoksa sizi bu konuda hep eleştirir. Peki tüm bunları neden yapıyor dersiniz? Gözlemlediğim kadarıyla aşağılık kompleksi ile baş etmek için bu insanların tek silahı üstünlük taslamak. Üstelik konunun üstünlük taslanacak bir tarafı olmasına gerek yok. Örneğin, sizden önce evlendiyse onun evlendiği yaş en doğrusu olduğundan size bununla bir üstünlük taslamaya çalışacaktır. Halbuki evliliğin ne doğru yaşı vardır, ne de üstünlük taslanacak bir tarafı. Ama siz bu insanları zaten tanıyorsunuz, örnekleri artırabilirsiniz. Benim sayısız örneğim var, ama gerisini içimde tutuyorum.

Sayın Her Şeyi Bilen” üzerine bir yorum

  1. Şunu var ya, yaşamayan bilmez de; yaşayan için yazıyı okurken kelimeler yerlerinden oynayıp o tip her kimse onun şeklini alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s