Tahammül

“Seviyorum” diyor, “Ben de böyle seviyorum, n’apayım?” Düşününce hak verir gibi oluyorum, insanlar da sevmekler de çeşit çeşit neticede. Konuşurken gözümün ta içine bakıyor. Nasıl da kendinden emin durmaya çalışıyor, şaşkınım. “Tamam belki benim sevdiğim kadar sevmiyor ama benim sevgim yeter!” diyor bu kez de. Böyle uç uca ekliyor cümlelerini, iki cümlenin arasına giremiyorum, gerçi girmek de istemiyorum. Öyle bir konuşma ki, ana fikri mütemadiyen değişiyor, işittikçe içimde bir yerin ekşidiğini hissediyorum. Konuşmasındaki amaç beni ikna etmek mi, kendi ikna olmak mı kestiremiyorum.

Yeniden, yaşadıkları son sahneye geliyor laf. Tekrar tekrar, her açıdan anlatıyor. Bunu fark edince sesini daha az duyuyorum sanki, zihnimde atlar gibi  koşmaya başlıyor düşünceler. Sevgi kıyasa gelen bir his mi? Bana pek öyle gelmiyor. Sevgi, ya var ya yok. Ahir ömrümde az sevgi diye bir şey hissetmedim. Olsa olsa tahammül denir onun adına. Böyle düşününce ekşilik daha bir yayılıyor. “Ah” diye geçiriyorum içimden, “insan tahammül edildiğini itiraf etmek ister mi? “İlla bilir için için ama itiraf etmek aynı şey mi?

Neden sonra “Sana bir bardak su getireyim.” diyip sandalyemi geriye itiyorum, ağlayacaksa eğer, rahatça başlasın. Kopardığım kağıt havluyu peçete gibi katlıyorum, doldurduğum bardağı da alıp masanın yolunu tutuyorum. Parmaklarımla geriye doğru tarıyorum saçlarını, kağıt havluyu görevini ifa ederken görüyorum. “Seviyorum” diye mırıldanıyor. Ses etmiyorum.  Herkes kendi itirafını kendi etmeli, ben yalnızca eşlik ediyorum.

Salonda bunlar olup biterken, bir yerlerde tahammül ile sevgi teraziye konuyor ve sevgi öyle ağır basıyor ki, tahamülü mancınık gibi fırlatıyor, seziyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s