Narcissus ve Echo

Kâhin Tressias, Narcissus doğduğu gün bir kehanette bulunur. Onun mutlu ve uzun bir hayatı olacağını söyler fakat tek yapması gereken hiçbir zaman ve hiçbir şekilde kendisini görmemesidir.

Bu kehanetin üzerinden yıllar geçmişti ve Narcissus yakışıklı, bakımlı ve herkesi etkileyebilecek çekicilikte bir genç oldu. Ondan etkilenen biri de su perisi olan Echo’ydu. Echo, Kithairon dağında yaşayan güzel sesli, günlerini flüt çalarak geçiren bir su perisiydi. Zeus’un canı ne zaman nemflerle vakit geçirmek istese Echo’yu, karısı Hera’nın yanına gönderip onu oyalamasını istiyordu. Bu durumu fark eden Hera çok öfkelendi ve Echo’yu cezalandırdı. “Sesini keseceğim senin, artık sadece söylemek istediklerini tekrarlayarak konuşabileceksin. Tek başına bir kelime dahi edemeyeceksin.” dedi ve Echo’yu lanetledi.

Echo, bu lanetle yaşamayı zorla da olsa öğrenmiş, en azından alışmıştı. Echo günlerden bir gün ormanda avlanan Narcissus adındaki bir avcıyı gördü ve ona âşık oldu. Seslenmek, onunla iletişime geçmek istedi ama Hera’nın lanetinden dolayı bir nefeslik ses dahi çıkaramadı.

Narcissus ormanda dolaşırken bir ses duydu “Kimse var mı orada?” diye seslendi. Echo “Burada burada” diyebildi sadece. Narcissus sesin nereden geldiğini anlayamadı ve korkarak “Gel” diye seslendi. Echo, kollarını açarak koştu ama Narcissus korkusundan kaçıp gitmişti. Narcissus’un tavrına üzülen Echo, Tanrılara yalvardı ve onun cezalandırılmasını istedi ve o günden sonra kara sevdayla kendi içine kapanarak öldü. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, güzel sesi ise o kayarlardaki yankılara dönüştü.

Olympos Dağı’nda oturan Tanrılar bu duruma çok kızdılar ve Echo’nun sevgisini karşılıksız bırakan Narcissus’u cezalandırmaya karar verdiler. Her şeyden bihaber olan Narcissus, her zaman yaptığı gibi ormanda avlandıktan sonra biraz soluklanıp dinlenmek için her zaman gittiği nehir kenarına gitti. Nehirde su içmek için eğildiğinde su üzerinde yansıyan kendisini gördü. O da daha önce fark etmediği bir güzellik karşısında adeta büyülendi. Yerinden kalkamadı.

Olympos Dağı’ndaki Tanrıların vermiş olduğu ceza, başkasına âşık olamamaktı ama Narcissus, su yüzeyindeki kendi yansımasına âşık oldu. Bir süre sonra, kendi görüntüsüne âşık olan Narcissus nehirdeki yansımasına bakmadan duramıyordu. Aralıksız olarak nehir üzerindeki yansımasına bakıp ona şiirler, şarkılar söyleyip ne kadar güzel olduğunu söylüyordu. Ancak yansımanın kendisi olduğunun farkına varmamıştı. Ne yemek için nehir kenarından kalkıyordu ne de su içmek için nehre uzanabiliyordu, tıpkı Echo gibi günden güne eriyordu. Tam da Tanrıların ders vermek istediği bir ceza olmuştu bu durum Narcissus için.

Bir gün dayanamadı ve suya uzanıp âşık olduğu varlığa dokunmak istedi. Yavaşça elini nehre uzattı daha sonra bütün vücuduyla nehre sarılmaya kalkıştı. Yansımaya dokunmaya çalıştıkça yansıma sanki ondan uzaklaşıyordu, daha fazla yaklaşmak istedi ve böylece nehre düştü. Narcissus yüzme bilmiyordu ve âşık olduğu görüntüyü kaybetmişti. Bu durum karşısında hiçbir şey yapamadı ve yavaş yavaş nehrin dibine doğru çöktü. Bunu gören su perileri ölüsüne saygı için odun toplamaya gittiler. Tam ölü bedenini yakacakları sırada onu bıraktıkları yerde bir çiçek gördüler. Bu çiçek bizim bildiğimiz adıyla Nergis çiçeğiydi.  

Narcissus/Caravaggio (1594-1596)

Echo and Narcissus/Nicolas Poussin (1629-1630)

Narcissus/René-Antoine Houasse (1688)

Narcisssus and Echo/Solomon Joseph Solomon (1895)

Echo and Narcissus/John William Waterhouse (1903)

*

Resimler:

https://www.barberinicorsini.org/opera/narciso/

https://collections.louvre.fr/en/ark:/53355/cl010062516

http://collections.chateauversailles.fr/#31757685-9b79-4f8a-a8e2-7407eec7010a

https://admomsk.ru/web/en/sightseeing/museums/fine-arts-museum-european-art

https://www.liverpoolmuseums.org.uk/artifact/echo-and-narcissus

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s