Hafif Bi’ Yazı

Artık albümlerin rafa kalktığı bir çağdayız malum. Spotify, Youtube gibi birçok platforma ister istemez dahil olduk ve çoğunlukla karmakarışık listelerimizi dinliyoruz. Tabi hal böyle olunca Kurşuni Renkler çaldıktan sonra birden Zilli De Maşa Darbuka çalmaya başlayabiliyor. Yani en azından benim listelerim böyle. Fakat ben bazen albümleri çok özlüyorum ve bu özlemi evdeki kaset çalarımla gidiyorum. Arada bilmediğim bazı şarkıları da öğreniveriyorum hatta. Bugün de döne döne çaldığım bir albümden bahsetmek istiyorum. Candan Erçetin’in  “Neden” albümü. Bu albümde anlamadığım bir tat var, beni içine çekiyor. 

Neden, Ben Böyleyim, Mühim Değil, Parçalandım albümün öne çıkan şarkılarından. Ama içinde bir tane kötü şarkı yok. Ya şunu da ileri sarayım demedim hiç, günlerce defalarca üst üste dinledim ve sıkılmadım. Ve bu istisnai durum beni albüme hayran bıraktı. Çünkü şarkıları ezbere bilsem de Candan Erçetin günaşırı dinlediğim bir isim değildi. Bu sayede bir nebze de olsa hakkını verebildim. Neşeliysem de üzgünsem de aynı hevesle dinleyebildiğim için hayran kaldım. Bu da ona has başka bir istisna.

Sonra fark ettim ki mesele bu albümle sınırlı değil. Elimde olan tek albüm bu olduğu için tüm manayı bu albüme yüklemek gibi bir hata yapmışım. Bu yazıyı yazarken bildiğim diğer şarkılarda fonda çaladursun demiştim, bir baktım albümler bitiyor ama ben aynı tadı hissetmeye devam ediyorum.

Son albümü, Milyonlarca Kuştuk benim üniversite yıllarıma denk gelmişti. Okula yürürken kulaklığımda “Hafif” şarkısı milyonlarca kez çalmıştır. Neden bu şarkı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Ya da diğer şarkılarını. Anlattıkları ortak ağıtlarımız. İnsan hakkında ve insan üzerine şarkılar söylemiş. Öyle değil mi, elbette hepimiz bazen çiçek açıp bazen solmuyor muyuz? Hatta parçalanıyoruz, zafer kazandığımızda sevinip ertesi gün pişman oluyoruz. Düşünmeden sevip hep sevip yine biz yalnız kalıyoruz. Sonra daha çok şarkı söylüyoruz. Çünkü biz böyleyiz ve evet onlar yanlış biliyor… 

Bu arada, tabii ki biz böyle olduğumuz için bahar.

Hafif bi’ rüzgâr essin
Hafiflesin korkularımız
Yetmez mi hayatı bıkmadan ciddiye alışımız?
Hafif bi’ şarkı çalsın
Hafiflesin duygularımız
Yetmez mi hayatta durmadan ağıtlar yakışımız?
Öğreniriz belki de bu dünyayı biz değiştiremeyiz
Öğreniriz belki de bu dünyayı biz durduramayız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s