Caz Dosyası 2 – Jülide Özçelik

Merhaba Dilemmalılar, bu ilkbaharın eve kapanık bayram gününden sizler için umutlu bir şeyler bırakıyorum. Evet, caz dosyasını çok sevdik ve 2. yazımız gelsin dedik. Hemen sizi şöyle bir kenara alalım, hafif bir müzik eklensin ve okumaya başlayalım birlikte.

Jülide Özçelik’in 1975 doğumlu olduğunu öğreniyoruz. Müzik hayatına adımlaması Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin hafif batı müziği bölümünü kazanması ile başlıyor. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde devam ediyor. Hakkında sosyal mecralarda yeteri kadar bilgiye ulaşamadığımı söylemeliyim. Esasında şaşırmadım da çünkü Jülide Özçelik benim için tam bir asalet timsalidir. Fazla göz önünde olmayı seven biri olduğunu düşünmüyorum.

Bugüne kadar bir tek konserine gitmek nasip oldu, o konsere de arkadaşlarımı çekiştirerek zorla götürdüğümü hatırlıyorum. İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeydi. Yıl 2014- 2015 civarı sanıyorum. Çevremdeki pek kimsenin dinlemediği ama benim tüm şarkılarına ezberden söylediğim bir konserdi. Jülide Özçelik’i hala seve seve dinlerim. Ama tabi hakkını verdiği müzik sektöründe de epey bilinirliğe eriştiğini görmek içime su serpiyor. Seviniyorum.

Albümlerinden bahsedelim biraz. Jazz İstanbul Vol. 1 (2008) ve Jazz İstanbul Vol. 2 (2011) albümleri çoğu türkü olmak üzere coverlar ve kendi şarkılarından oluşuyor. Jazz İstanbul Vol. 1 albümü, Kara Toprak, Yalan Dünya, Geçti Dost Kervanı gibi herkes tarafından sevilen türkülerin caz coverlarını içinde barındırıyor. Bu albüm içinde dikkatinizi çekmek istediğim iki şarkısı var. Birini hemen alta bırakıyorum. Siz açın ben altta sizi bekliyorum.

Sebep, sözleri ve müziği ile inanılmaz bir şarkı. Büyük bir sitem ve büyük hayal kırıklığını içinde barındırıyor. Cover olduğunu bilmezden çok seviyordum. Sonra merak edip araştırdıkça ne kadar şaşırdığımı tahmin edemezsiniz. Yine de anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Buyurun nerelerden gelmiş bir görelim.

Neşet Ertaş severleri görebilir miyiz? Muharrem Ertaş sevenler peki? Türkünün orijinaline de en az caz coverı kadar bayılanlar burada mı?

Şimdi bahsetmek istediğim diğer şarkıya geçelim. Albümün son şarkısı olan Bugün Neden Gelmedin.

Aşklı ayrılık şarkısı. Aşk bulduğu gibi kaybetmenin şarkısı yani. İçimizi eziyor, sesimizi titretiyor, kalbimizi sıkıştırıyor. Yapmıyor mu?

Bu şarkının hikayesini gittiğim konserde Jülide Özçelik’in kendi ağzından dinlemiştim. Üzerinden epey zaman geçti hikayeyi tam anlamıyla veremezsem, şimdiden af dilemiş olayım.

Bugün Neden Gelmedin bir Erhan Gündem şarkısı, namı diğer Saplantılı Şarkı. Blues esintileri olan hoş bir şarkı. Bir yaz aşkını anlatıyor esasında. Aşkını itiraf edeceği gün sevdiğini bir daha görememek üzere kaybetmenin acı hikayesi. Jülide Özçelik bu şarkıyı çok seviyor ve içinde bu şarkıyı coverlayıp albüme alma fikri geçiyor. Ancak bunu fiiliyata dökmesi ta düğününe, büyük karşılaşma sonrasına tekabül ediyor. Düğüne eşinin davetli olarak gelen Erhan Gündem’i gören Jülide Özçelik çok şaşırıyor, seviniyor ve hemen bir çırpıda Saplantılı Şarkı’yı coverlama fikrini söyleyiveriyor. Ve akabinde bu şaheser ortaya çıkıyor. Erhan Gündem’den de dinlemek istersiniz mutlaka diye düşünerek buraya bırakıyorum. Erhan Gündem yorumu apayrı bir dünya çünkü!

Jazz İstanbul Vol. 2  albümü ise Uzun İnce Bir Yoldayım, Şu Yalta’dan Taş Yükledim, Gönül Dağı gibi türkülerin caz coverları ile başa sabitlediğim Jülide Özçelik sesine en yakışan şarkı olduğunu düşündüğüm Zaman gibi 10 şarkıyı içinde barındırıyor.

Akabinde yakın tarihli Nefes (2019)Albümü var. Yine çok hepimizin bildiği şarkılara coverlar devam etmiş: Sonbahar Rüzgarları, Gurbet, Cemalım, Neredesin Sen

Hemen bu albümün baş tacını buraya bırakıyorum.

Bir de Erdal Güney’in Yağmuru Bekle albümünde yer alan Jülide Özçelik ortak çalışması var; Sarhoş Olmadan (2019). Çok farklı bir tınısı olan bu şarkıya henüz kanımın ısınmadığını söylemeliyim. Yeterince dinlememiş olduğumdandır diye düşünerek yorumu size bırakıyorum.

İkinci Caz Dosyamızı da böylece kapatıyoruz. Şimdi “Gönül Dağı’nı Jülide Özçelik’ten severim” dersem Neşet Ertaşçılar beni linç edecek biliyorum. Lakin Gönül Dağı’nı Jülide Özçelik’ten severim!

*

Sosyal Mecrası: https://www.instagram.com/julideozcelik/?hl=tr

Yardımcı Kaynak: Wikipedia

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s