Yaşayanların Dünyasından Ölülerin Dünyasına Bir Yolculuk

Yaşayanların dünyasından ölülerin dünyasına bir yolculuk yapsak ne dersiniz?

Netflix’de tarih içeriği gördüğüm an izlerim. Çok sık görmüyoruz nasıl olsa. Bir gün “Sakkara’nın Sırları” isimli belgesel ile karşılaştım ve olaylar gelişmeye başladı…

majesticegypttravel.com

Mısır medeniyeti, uzun yıllardır gitmek istediğim birçok yer içeriyor. Böyle konuşunca aklınıza sadece piramitler gelmesin. Devasa antik kentler, toplu mezar kompleksleri, antik tarım alanları ve tabi ki herkesin hayranlıkla baktığı piramitler. Giden arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerde onları hayrete düşüren şey, sanki gitmişim gibi merakla sorular sormam ve onların bu sorulara cevap verememesi olmuştur. Sanırım pandemi sonrası ilk yurtdışı seferimi Mısır taraflarına yapmamak için kendimi zor tutuyorum.

http://www.tripsavvy.com

Günümüzden 4400 yıl öncesine tarihlenen Mısır’ın başkenti Kahire’nin güneyinde bir mezar kompleksine gideceğiz. Hedefimiz Sakkara. İçinde ünlü Giza ve Zoser piramitlerine de ev sahipliği yapan Sakkara mezar kompleksi irili ufaklı 11 tane piramit içeriyor. Günümüzde Sakkara’da neredeyse her gün yeni lahitler ve mezar bulguları ortaya çıkıyor. Zaten bu bölge de uzun yıllardır UNESCO Dünya kültür mirasları listesinde yer alıyor.

Bu bölge ile başlangıç bilgilerini verdikten sonra biraz belgeselden bahsetmek isterim. Belgesel arkeoloji meraklılarına başka yerde kolayca bulamayacakları bilgiler öğretiyor. Bunlardan biri; bulunan duvar yazılarının, bilinen yazılardaki karşılıklarını bulma işlemi. Belgeselde ne kadar zorlu bir işlem olduğu görülüyor. Çünkü ortada hiç bilinmeyen bir dil var ve tamamen karşılaştırmalı tarihsel yöntemler ile çözülmeye çalışılıyor. Adeta samanlıkta iğne arıyorlar. Bir diğeri ise; nekropol bölümlerindeki resimler (hiyeroglifler) ile burada yatıyor olması muhtemel insanlar arasında bağlantı kurmak ve kim olduklarını ortaya çıkarmaya çalışmak. Tabi ki en zor işi anlatmayı en sona bıraktım. Mezarları bulmak ve herhangi bir zarar gelmeden yer yüzüne çıkışını sağlamak.

arkeofili.com

Hor Aha (MÖ 2982-2950), Sakkara’daki çöl platosunda kendisi içi mastaba dediğimiz bir mezar inşa ettirmiş. Bu kayaların içerisinde oyulmuş ve Nil balçığından yapılmış tuğlalarla 5 metre yüksekliğinde duvarları ile, üzeri ahşap kaplı, 5 odalı bir mezardı. Girintili çıkıntılı duvarları ile duvarlarda gerçek boynuzlardan yapılmış boğa başları bulunuyordu. Bu ve buna benzer diğer mezarlar ile Sakkara büyük nekropollere açılmış oldu.

Belgeselde bahsedilen Bubasteion nekropolündeki Wahtye mezarı da inanılması güç ayrıntılar içeriyor. Bu kısımla ilgili ayrıntılı bilgi vermek bir miktar spoiler vermek olacağından sizlere izleyip görmenizi öneriyorum.

Surgical Guide to Circumcision

Sakkara’da yaşayan binlerce insanın hayatını oldukça değiştirmiş olabilir bu şehir. Benim de hayatımı temelinden değiştiren bu şehir için belgeseli büyük zevkle izlemenizi ve en kısa sürede gezmenizi öneririm 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s