“Mercimek Ayıklamayı Seçen” İşçi ve Emekçiler İçin Bir Yazı

“İnsanlar senin kim olduğunu düşünürse düşünsün, senin için ne derlerse desinler, sen her kimsen; o’sun!”

Merhaba sevgili okur, güzel bir alıntı ile başlamak istedim, bol bol alıntı bulacaksın bu yazıda. Ve tabii ki, 1 Mayıs kutlu olsun! 

Bahar, tüm canlıları olduğu gibi biz insanları da fizyolojik bir uyanışa geçirmiş olacak, serotonin, dopamin kış uykusundan uyandırdı, içimiz karantinanın tüm kasvetine rağmen neşe ile kaplı, iyi ki de böyle! Şükür duygusu içinde, hoşgeldin Mayıs… 

Geçenlerde okuduğum bir kitapta güzel bir hikaye ile karşılaştım. Bu güzel hikaye tam da 1 Mayıs’a ilham oldu, güzel de oldu.. 

Vardır ya, toplumda başkasına tırmanıp, gördüğü her pisliğe tahtalardan yapılmış sözüm ona “tahtı” yıkılmasın diye, “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” deyip de geçenler! Kimisi, işi için yapar bunu, patron sevdası, mevki makam sevdası. (Aman üç günlük dünyada ne de tatlıdır) Kimisi ilişkisi için yapar. “Narsist” sevgilisinin, eşinin, dostunun yanlışına “Yanlış” demez, siyaha beyaz der sırf yaranmak, sahip olduğu konfor alanından çıkmamak, yalancı sevgiden olmamak için! Sakın çıkmayın konfor alanınızdan, olur da iki santimetre boyunuz atar bir şey olur(!) 

Kabuğunu kırmaya diretir bu insanlar. Yumurtasının kabuğu kırılsın, büyüsün gelişsin ödleri kopar, “Tavuğun altında kuluçkada kalmak” daha bir keyifli gelir böylelerine! Neyse, sinirlendik, biz yazımızın omurgası hikayemize gelelim:

Rivayet odur ki:

Günlerden bir gün Diyojen pek bir acıkmış, kendisine çorba yapmak istemiş, başlamış mercimek ayıklamaya. O esnada, dalkavukluğu ile ün salmış kral sevdalısı Kalisten (nasıl bir dalkavuk ise, 21.yy’da bile konuşuyoruz) uzaklardan Diyojen’i görünce yanına yaklaşmış. Mercimek ayıkladığını görünce de alay etmiş, “Sen de benim gibi Kral’a yakın dursaydın, böyle mercimek ayıklamak zorunda kalmazdın!” demiş. 

Tabii içimizdeki Diyojenler bilir, Diyojenler hiç durur mu, altta kalır mı, cevapları her zaman hazırdır:  

“Sen de böyle mercimek çorbasıyla yetinseydin de, krala dalkavukluk yapmak zorunda kalmasaydın!”

Toplum gerçekten, objektif bakınca Kalistenler ve Diyojenler olarak ayrılmış durumda. Günümüzde Kalisten’e rastlamayanınız var mı? Ben her gün rastlıyorum, her yerde. Tabii ki Kalisten krala, yardım dilemek için değil; belki az ile yetinmeyi bilmediği için, gözü hep yükseklerde olan “rahatsız” bir karakter olduğu için, belki de salt otoriteden korktuğu için veya benim aklıma gelmeyen ama senin aklına gelen o sebep için yanaştı. Diyojen ise, belki açlıktan kıvrandı, ama çizdirmedi karizmasını. Söz gelimi ne yardım istedi ne yalakalık yaptı, mercimeği ile geçinmesini bildi. Tabii burada bahsettiğim, masumane yardım dilemek değil. Öte yandan zaten, canlılığın doğası yardımlaşmayı gerektirir! Elbette sosyal toplum olmanın temelinde biraz da bu vardır. “Bir mum diğer mumu yaktığında, kendi ışığından hiçbir şey kaybetmez!” Diğer yandan, şu bir gerçek ki insanlar yalnızca, “Kendi omuzlarına tırmanarak yükselince” gerçek başarıyı elde etmiş olurlar. 

Bu hikaye vesilesiyle de toparlayalım, sırf otorite sahibi birinden çekindiğimiz için, yanlış olana “Bu yanlış!” diyemeyeceksek bizim diğer primatlardan ne farkımız kalır? Kaldı ki primatlar, hatta primatlar bir yana, hücre boyutundaki canlılıkta bile, yanlış giden, hatalı yapılan örneğin bir “protein sentezine” durdurma emri, dur komutu verilir. 

1 Mayıs dolayısıyla bu yazıyı “Canını dişine takan, ezilen, sömürülen ama yalakalık yapmayan, yine de geçim sıkıntısı içinde şerefiyle çalışan işçilere, öğrencilere, herkese” armağan ediyorum. Sana bırakıyorum sevgili okur, kim Diyojen, kim Kalisten en önemlisi bu hikayede kim gerçek Kral?

Görsel: https://unsplash.com/@cris9846

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s