Caz Dosyası 1 – Elif Çağlar

Selamlar sevgili okur,

Yıllardır ciddi bir cazsever olduğum için Türkiye bünyesindeki müzisyenleri konu alacak bir caz dosyası oluşturmaya karar verdim. Ve bu yazı dizisinin ilk yazısı ise layığıyla Elif Çağlar hakkında olacak. (Yazıya eşlik etmek üzere buraya hemen en tatlı şarkılarından birini bırakıyorum)

Türkiye’nin en tatlı, en yetenekli caz vokallerinden biri Elif Çağlar. Caz müzik sevgimin de temel yapıtaşlarından olduğunu söylemeliyim. “Türkiye’de de hakkıyla caz müzik yapıyorlar” dedirten isimlerden.

Kendi web sitesinden yardım alarak, biraz eğitiminden söz edelim. Elif Çağlar İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümünden mezun. Akabinde master için New York’a gidiyor, kendisine sorma fırsatımız olmadı ancak New York günlerinin müzik hayatında önemli bir aşama olduğu izlemine kapılıyoruz müziklerini dinlerken. Web sitesinde Sheila Jordan’dan eğitim alma fırsatı bulduğundan övünçle bahsediliyor. Ve bir de Queen College bünyesindeki The Aaron Copland School of Music’ten ödül alarak mezun olan ilk Türk! (Daha fazlasını merak edenler için yazının altına link bırakıyorum)

2010 yılında çıkan M-U-S-I-C albümünden beri tüm çalışmalarını heyecanla takip ediyorum kendisini.  M-U-S-I-C’deki tüm şarkıları noktasına virgülüne biliyorum diyebilirim.  Şarkı sözleri ise çok hoş hikayeler anlatıyor. Jamaica’yı dinlerken Jamaica’ya gidemediği için üzgün olan başrole eşlik ediyor ve onunla birlikte tatlı bir üzüntü yaşıyoruz. Hatta bazı çeşitli aforizmaları tekrarlamadan da geçemiyoruz; “I wanna help the fisherman catch the fish, i wanna help the fish get away from the fisherman”

Bu albümünü Misfit (2015), The Art of Times (2018), Come Me Come Te (2020) takip ediyor. Bunun yanında singleları ve çeşitli projeleri de devam ediyor tabi.

Yazıyı bir miktar kişiselleştiriyorum hemen. Bu yazı dizisini başlatma sebebim 30 Nisan dünya caz günü. Ve bu sebeple düzenlenen çeşitli pijama konserleri. Ve tabi ki Elif Çağlar’ın inanılmaz performansı. Bu performansın linkini de bırakıyorum. Elif Çağlar’ın ne kadar güçlü bir vokal olduğunu anlamanızı sağlayacak.

Elif Çağlar inanılmaz güler yüzlü, mütevazi bir kadın. Müziğinin yanında karakteri ile de sanıyorum çevresindeki insanların hayatını güzelleştiriyor, kolaylaştırıyordur.

Elif Çağlar’ın gidebildiğim tek konseri ise: 2015 yılı sonbaharında Ege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konserdi. Pandemi dönemi bitip de konserler başladığında ilk fırsatta koşacağım konserlerden biri onunki olacaktır.

Ama pandemi bitene kadar elimizdekilerle yetinmeyi deniyoruz. Caz günümüz cazlı olsun! Sağlıcakla…

*

http://www.elifcaglar.com/biography

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s