Ağrıyı Yakalamak

Sizce sırt ağrısının sebebi duruş bozukluğu mudur? Tatlı tatlı süzülerek pencerenin aralığından sıcak vücuda çarpıveren esinti midir? Ters bir hareket yapmak, kanepede uyuyakalmak? Bir pembe terlikli ayaklarıma bakıyorum bir ocağın üstündeki çaydanlığa, bir de bunları düşünüyorum işte. Önce kürek kemiklerimi olabildiğince yaklaştırıyorum, bir aşağı bir yukarı oynatıyorum kaslarımı. Ağrı tutulabilecek olsa bir ucundan yakalardım, eminim.

Bir elime süngeri bir elime demliği alıyorum. Önce dışını, sonra içini sonra da içindeki çay kafesini… Altını alıp aynı muameleleri ona da yapıyorum, bir de su kaynatıyorum hepsine döküyorum, az biraz beklesinler. Bir kolumu diğer dirseğimle kıstırıyorum önümde ve sonra rollerini değiştiriyorum kollarımın.  Bunlar bitince ellerimi arkama kavuşturup kendimi esnetiyorum. “Eh!” diyorum, “Bekledikleri yeter.” çaydanlığı güzelce duruluyorum. Çay kafesine bir çorba kaşığı çay, bir tatlı kaşığı bergamotlu çay bir tanecik de karanfil atıyorum. Mis mis koksun. Önce demlik, sonra mutfak, belki ev biraz ve en çok da ruhumuz.

İnce camdan fincanlara çay koyarız: Biri demli, biri görece açık. Zaten evde yer yokmuş gibi yakın otururuz, Viz de sokulur, üstüne üstlük mırıldar. Günü de, karmaşayı da, yoğunluğu da ve hatta sırt ağrısını da böyle böyle unuturuz.

Ha bir de, gene benden duymuş olmayınız, başınızın içinde taşıdıklarınızdan da ağrır sırtınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s