Sadece Onu Sevenlere “Gizli Kalmış” : Pinhâni Hakkında Konuşalım

Nisan yazımda biraz Pinhâni hakkında konuşlaım istiyorum. Çok mutluyken de, üzgünken de hep onları dinlediğimi fark ettiğim şu günlerde, Türk alternatif Rock müzik dünyasının sarsılmaz gruplarından birisine, Pinhâni’ye yakından bakalım, onları yakından tanıyalım. Eski şarkılarını bugün bile yıllar geçmesine rağmen ansızın bir sabah dilime dolanmış buluyorum kendimi. İşte ben buna “Pinhâni etkisi” diyorum. 

Yıllardır dinlemekten vazgeçemediğimiz, yerini hiçbir müzik grubu ile dolduramadığımız bir grup Pinhâni 2004 yılında kurulmuş. Vokalde Sinan Kaynakçı, bas gitarda Selim Aydın, davulda Hami Ünlü (bazen Cem Aksel), gitarda Akın Eldes, Eray Polat gibi güçlü müzisyenler bulunuyor. Sinan sadece vokal değil, gitardan tuluma, kemençeden saksafona birçok müzik aleti çalıyor.  Şarkılarını bu kadar sevmemizin sebebi, sanırım sözlerdeki samimiyet ve sanki ‘kendimiz yazmışız gibi’ hissetmemiz. İlk albümleri, 2006’da çıkan ‘İnandığın Masallar’ albümleri ile başlayan müzik serüvenleri günümüze kadar ivmelenerek geldi. Aynı albümdeki ‘Dön Bak Dünyaya’, ‘Hele Bi’ Gel’, ‘Beni Al’ şarkıları ile ünlendiler.

“Bir sonbahar kadar yalnız

Bir kış kadar savunmasız

Ya da ilkbaharsan

Yolun başındaysan’’

Gruba ismini veren kelime; Pinhâni, gizli kalmış demekmiş.

En son çıkardıkları tekliler, ‘Ben de Delirdim’ ve ‘Dünyadan Uzak’ ile kalbimizi hala ilk gün olduğu gibi fethediyorlar.  Başarılarına rağmen hâlâ içimizden biri gibi olmayı sürdürmeleri, onların haklı başarılarını da oldukça mütevazi kılıyor.

“Bir yol var ama her yerde tuzak

Bir yol daha var, dönmek de yasak

Deryaya yakın, dünyadan uzak’’

Sayısız şarkı içeren pek çok albümleri, albümlerinden daha çok single şarkıları var. Süssüz, gösterişsiz ve oldukları gibiler. Dinleyicilere de bu şekilde sesleniyorlar. Başarılarını özgün tarzlarına ve muhteşem yorumlarına borçlu oldukları kesin. ‘Yitirmeden’ ve ‘Geri Dönemem’ isimli şarkılarının kliplerinde, toplumsal konulara değiniyorlar.

“Durup düşünmeye zamanın olur mu?

Yitirmeden anlamaz insan

Sevdiklerin yolun sonunda

Sarıl her fırsatında o insana

Arkasından ağlayan olma

Geri getirmez çok ağlasan da’’

Alternatif rock müzik yapmalarına rağmen, sadece uzun uzadıya gitar soloları değil, etnik pek çok desen görüyoruz onların muhteşem şarkılarında.

Sevmekten hiç usanmayız, iyi ki varsın Pinhâni!

Fotoğraf: Unsplash

Yazar bu aralar ne dinliyor:

Mayısta görüşelim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s