“Hadi Burak akşam oldu, eve gel”

Belki de o sütunların arasında top, saklambaç oynarken nereden bilebilirdim günün birinde Apollon Tapınağı ile ilgili bir yazı yazacağımı. Ege’nin deniz kenarı, sakin bir kasabasında büyümenin böylesine avantajlar sunabileceğini nasıl bilebilirdim ki? Evet, çocukken içinde oyunlar oynadığım, koşturup oynarken annemin “Hadi Burak akşam oldu, eve gel” seslerini duyduğum yere gidiyoruz bu yazımda. Didim’deki Apollon Tapınağı.

Miletos’u anlattıktan hemen sonra, oraya çok yakın hatta bir kutsal yol ile birbirlerine bağlı olan bu tapınaktan bahsetmesem olmazdı. Yaşadıkları şehre “En güzel gökyüzünün altındaki En güzel yeryüzü” diyen İnsanların şehrine gidiyoruz.

Kaynak : Burak Karaoğlu

Apello kelimesi “kötülüğü defetmek” anlamına gelir. Belki de hayata geliş amacı budur. Antik yunan mitolojisine göre Zeus ve Leto’nun birleşmesiyle doğmuştur Apollon. Doğum tanrıçası olarak bilinen Artemis de kardeşidir. Mitolojiye göre Leto önce Artemis’i doğurur fakat çok bitap düşmüştür. Doğumunun hemen ardından Artemis kardeşi Apollon’un doğumuna yardım eder…

Pan’ın fülütü efsanesinde de bildiğimiz üzere Pan ile bir meydan okumaya girişen Apollon’un adını oralardan da hatırlarsınız.

Kaynak : http://www.antiktarih.com

Didim tabelasına doğru ilerlerken kahverengi tabelaları takip ederseniz kendinizi kolayca Apollon Tapınağında bulursunuz. Arabamı hemen tapınağın arkasındaki otoparka koyup, arabadan indiğim andan itibaren etkilenmeye başlamıştım. Eskiden koşturduğum, oyunlar oynadığım tapınak şimdi korunaklı ve bakımlı bir şekilde karşımda durmaktaydı. Antik Yunan dünyasının en büyük 4 tapınağından biri olduğu söylenen Apollon Tapınağının biraz etrafında dolaştım. Gelmeden önce burası ile ilgili okuduğum yazılar, Apollon Tapınağının bir kehanet merkezi olduğu söylüyordu. Burası bir antik kentten çok yakındaki büyük kentlerin arasında yapılmış bir tapınaktı. Hem Didim Limanına yakın hem de Miletos, Priene gibi dönemin en büyük kentlerine.

İnandığı tanrılara tapınak yapma geleneği 21.yy’da da hala insanlığın en sevdiği şeyler arasında. O dönemde de Miletos halkı tüm nüfusun faydalanacağı ve tanrıları hayretler içinde bırakacak bir tapınak yapmak amacındaydı. Buluntulara göre Miletos şehrine 2 tane daha tapınak yapışlardı fakat onlar ya yıkılmış ya da daha büyüğüne ihtiyaç duymuşlardı. Apollon Tapınağının yapımına MÖ 6. yy’da başlanıyor. Şimdiki kadar olmasa da heybetli olan tapınak MÖ 494 yılında Pers Kralı Darius’un hışmında kurtulamıyor ve harabeye çevriliyor. Yaklaşık 100 sene kadar da bu halde yeniden yapılmayı bekliyor.

Büyük İskender’in fethinden yaklaşık 30 sene sonra Miletos sakinleri Apollon Tapınağını tekrar toparlamak adına çalışmaya başlamışlar. Böyle büyük ve ihtişamlı bir yapı da zaten ancak Miletos’lu mimarların elinden çıkabilirdi. Bu dönemde yapılan tapınak da günümüze gelen tapınağın ta kendisidir.

Kaynak : http://www.arkeogezgin.com

Apollon tapınağı 110 metreye 50 metrelik ölçüleriyle, her bir tarafından merdivenler ile çıkılan bir platform üzerine oturtulmuştur. İnşaatında çift sıra 124 tane sütunla etrafını çeviren miletli mimarlar burayı kutsal bir alan olarak düşünmüştü.

Didim şehrinden bahsederken hemen akıllara gelen bir semboldür Medusa. Mitoloji inancına göre gördüğü herkesi taşa çeviren Medusanın bu lanetini devam ettirmek için yapılacak olan Medusa heykelleri de inşaatın tamamlanmaması nedeniyle yarım kalmıştır.

Bu devasa tapınak keşke tamamlansaydı da günümüzde daha fazla antik yapılara ait bilgiler edinseydik diye içinizden geçirdiğinizi duyar gibiyim. Belki Antik Yunan tanrıları bu tapınağı hayal gücümüz ile tamamlamamız gerektiğini düşünmüş olabilir. Aynı benim her gördüğümde yaptığım gibi…

Kaynak : @ClausPaulHeibel

“Hadi Burak akşam oldu, eve gel”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s