Çiçek Açan Badem Ağacı

Çiçekli ağaçlar, Van Gogh’a özeldi, uyanışı ve umudu temsil ediyorlardı. Onları estetik olarak severdi ve çiçekli ağaçları boyamaktan zevk alırdı. Bu tarzda resmettiği en ünlü eseri ise ‘Çiçek Açan Badem Ağacı’ diyebiliriz. Badem ağaçları, baharın ilk zamanlarında çiçek açarlar, yani baharın habercileridirler. Baharın gelişini ise; yeni bir hayata başlama ve yenilikler getirme olarak da anlamlandırılabiliriz.

(Badem Ağacı Dalları-Vincent Van Gogh/1890)

Bu resim, Vincent’ın yeni doğan yeğeni için bir hediyeydi. Yeğeni, 31 Ocak 1890’da doğdu ve Vincent’ın kardeşi Theo ve eşi Jo ona amcasının adını verdi. Van Gogh haberi duyunca çok sevindi ve bu olayın üstüne “Bu his bana iyi geliyor ve kelimelerle ifade edebileceğimden daha fazla zevk veriyor.” demiştir. Bu haberin verdiği heyecanla, intiharla ölümünden birkaç ay önce, hemen bu resim üzerinde çalışmaya başladı. Mavi gökyüzünü, dalların etrafında çok hassas bir şekilde boyadı. Yakından bakarsanız, tıpkı gerçek hayattaki gökyüzü gibi kaç farklı mavi tonu kullandığını görebilirsiniz.

Vincent, Theo ve Jo’ya hediye ettiği anda tablo, değerli bir mülk haline geldi. İlk başta, Theo ve Jo’nun oturma odasındaki piyanonun üzerinde belirgin bir şekilde asılıydı. Daha sonra Jo, Theo’nun ölümünden sonra Bussum’a taşındığında, ilk iş olarak bu resmi oğlu Vincent’ın yatak odasına astı. Vincent ve Theo’nun ölümünün ardından, Vincent’ın tüm resimleri Jo’nun eline geçti. Hayatı boyunca bir dizi eser sattı, ancak Çiçek Açan Badem Ağacı, Jo ve oğlu için o kadar değerliydi ki asla satılamazdı. İşte bu yüzden bugüne kadar da Van Gogh Müzesi’nde sergilenmeye devam etti.

Van Gogh için Çiçek Açan Badem Ağacı’nı resmetmek yeni bir başlangıç ​​anlamına geliyordu. O sırada Saint-Rémy’de neredeyse on aydır bir akıl hastanesinde bulunuyordu. Vincent, hastalığının ilerlemesi nedeniyle haftalarca çalışmamıştı. Daha sonra ise doğa ile iç içe resim yapması için dışarı çıkmasına izin verildi. Vincent çok çalıştı ama bu ona pahalıya mal oldu. Şubat ayının sonunda tabloyu tamamladıktan sonra iki ay süren bir kriz yaşadı, o zamana kadarki en uzun kriziydi bu. İyileştikten sonra onu yeni bir hayal kırıklığı bekliyordu: Vincent çok sevdiği çiçek açma mevsimini kaçırmıştı.

” Çalışmaya devam edebilseydim, ağaçların diğerlerine de çiçek açtırırdım. Şimdi çiçek açan ağaçlar neredeyse bitti… Hiç şansım yok. “

Vincent, Çiçek Açan Badem Ağacı için alışılmadık bir perspektif seçti. Dalları aşağıdan ve çok yakından boyadı. Sanki çimenlerin üzerinde sırt üstü yatıyor, üstünüzdeki dallara bakıyordunuz, bu yüzden artık tüm ağacı göremiyordunuz. Vincent bu yaklaşımı Japon baskı sanatında görmüş ve ondan ilham almıştır.

Çiçek Açan Badem Ağacı eseri, Vincent van Gogh tarafından 1888 ve 1890’da Arles ve Saint-Rémy’de yapılan, çeşitli resimlerden oluşan bir gruptur. Eserler Empresyonizm ve Japon gravürlerinin etkisini yansıtmaktadır. Bu eserler grubunun diğer bazı örnekleri ise şöyledir:

(Bardakta Çiçek Açmış Badem Dalı-1888)               

   (Bardakta Çiçek Açmış Badem Dalı ve Kitap-1888)

(Çiçek Açan Badem Ağacı-1888)                           

(Pembe Meyve Bahçesi-1888)

*

Görseller: https://www.vangoghmuseum.nl/en/art-and-stories/stories/5-things-you-need-to-know-about-van-goghs-almond-blossom

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s