Kitap İncelemesi – Belki Bir Gün Uçarız

BELKİ BİR GÜN UÇARIZI NEDEN SEVDİK?

korebe: Belki Bir Gün Uçarız 2014 yılında İletişim Yayınları’ndan çıkan bir Aylin Balboa kitabı. Bu kitap 38 kısa öyküden oluşuyor. Kitap akabinde yaptığım araştırmada aslında bu kitabın, çoğu (belki de hepsi bilemiyorum) Aylin Balboa’nın bloğunda  yer alan yazıların derlemesi şeklinde basılmış olduğunu öğrendim. Bu kitap ile tanışıklığımız ise takriben basımından 2-3 sene sonrasına tekabül ediyor. Nereden, nasıl karşıma çıktı bilmiyorum, bir şekilde edindiğim bu kitabı benimle benzer beğenileri olan çokça arkadaşıma da tavsiye ettim. Tutianna da bu kişilerin başını çekiyor. Bu sebeple bu kitabı ortak bir yazıda incelemek istedik.

tutianna: Evet, ben de kitabı çok sevdim, hatta sonra birçok arkadaşıma önerdim. Kitapta bu denli büyüleyici bulduğum şey neydi, diye düşündüm ve en basit anlatımıyla çabasız samimiyeti, diye cevap verebilirim. Samimiyetini sevdim. Ters köşeden yoğurulan düşüncelerini de sevdim. Aylin Balboa’yı okurken karşımda oturduğunu hissettim.

korebe: Aylin Balboa hakikaten öyle samimi ki, okuyucuyla sohbet eder gibi bir havası var. Birlikte dertlenip, birlikte üzülüyorsun yazarla sanki, öte yandan birlikte çılgınlıklar yapıyor, birlikte kahkahalara boğuluyorsun. Geçişleri öyle hızlı oluyor ki gülmen nerede kesildi, nerede ağlamaya başladın kestiremiyorsun. Zıt hisleri bir arada vermekte çok başarılı bir yazar Aylin Balboa.

tutianna: Hatta bazı anlarda, ben yazsam tam olarak bunu yazardım dediğim cümlelerle karşılaştım. Abarttığımı sanacaksınız ama bazı cümleleri aklıma yazıp ara ara kullanmak istedim. Bu cümleler öyle ağır özlü sözler değil tabii ki. Zaten Aylin Hanım’la tanışırsanız asla kast ettiğim şeyin bu olmadığını anlayacaksınız. En basit şeyleri, en basit şekilde anlatabilmek başarısına sahip. Bir örnek de vereyim hatta: “Ben yoruldum. Genel yoruldum böyle, komple yoruldum. Saçlarım bile yoruldu yani, tepeden tırnağa diyorum ciğerlerim dahil, daha nasıl uzatabilirim? Uzatmayayım.“

korebe: Ekşi’de bir yorum görmüştüm. Yazarın biri kitabevinde bu kitabı görünce “Ben kitap yazsam bu ismi verirdim.” diyerek kitabı satın almış. Ben de kitap adı için aynı şeyi hissetmiştim. Yazarımız başlık seçiminde de aynı basit ifadeyi sürdürmüş, hele ki böyle bir çağda kapağın ve başlığın kitap seçimini ne denli etkilediği düşünülecek olursa, isabet de olmuş diye düşünüyorum.

tutianna: Kitabın adı ilgi çekici olduğu kadar Aylin Hanım’ın yazar kişiliğinin de yansıması niteliğinde.

AĞLATAN MİZAH VEYA GÜLDÜREN DRAM

korebe: Belki Bir Gün Uçarız’da çok enteresan bir durum daha var; kitap ağlatan mizah veya güldüren dram şeklinde tabir edilebilecek türde öykülerden oluşuyor. Bu, şu demek esasında; acılarla kahkahaların ayrımının net olarak yapılamadığı, adeta iç içe geçtiği bir anlatım tekniği kullanmış yazarımız.

tutianna: Hani çok güldükten sonra birden ağlamaya geçmek vardır; Aylin Hanım, hakikaten mizahın doruğunda ağlatıp, acının doruğunda gülümsetebiliyor, gerçekten de zıt duyguların iç içe geçtiği bir durum var öykülerinde. Beyinleri yakan ya da uçuran bir dili var, desem yalan olmaz.

korebe: Ağlamanın doruğunda da delirmeye ramak kala kahkahası vardır. Delirmemek için gülersin. Dediğin gibi çok güldükten sonra birden ağlamaya geçmek ve çok ağladıktan sonra delirmemek için kahkaha atmaya başlamak arasında gelip gidiyor insan kitabı okurken. Bu özelliğin Aylin Balboa yazarlığının en temel, en ayırt edici özelliği olduğunu düşünüyorum. Sanki nerede okusam üslubunu tanırmışım gibi.

tutianna: Evet kesinlikle tanırsın, tanırım. Bu özellik, daha farklı ne olabilir ki dediğin an beklenmedik bir tokat gibi iniyor yazılarıyla. Esasen biraz üslubunun da bu duruma katkısı var. Hayatından önemli kesitleri, daha gündelik anları ve gözlemlerini; kendine özgü ve eğlenceli bir dil ile ifade ediyor. Okurken satır aralarında dertlerinden, güldüklerinden, ağladıklarından sinen hisleri yakalayabiliyoruz rahatça.  Üslubu hakkında bir yerde “çok insani” diye bir yoruma denk gelmiştim. Ben de tam olarak böyle anlatmayı tercih ederim üslubunu. Onu farklı kılan en önemli şey bu, belki de.

korebe: Meramını da etrafında dolanarak anlatmaya çalışıyor ya bazı yerlerde. Anlıyorsun ama anlatmak için çırpınışları ve pat diye söyleyememesi insana dokunuyor. Yine de net, akıcı, kolay anlaşılır bir dili var. Cümleleri yok yere uzatmıyor. Kısa ve öz kullanıyor. Twitter diline de yakınlaştırıyor bu özellikler dilini. Kimi yerde öfkesini anlamamızı sağlayan sert tabirlere de yer veriyor. Absürt betimlemeleri seviyor. Bu açıdan biraz Murat Menteş’e de benzettim.

tutianna: Güzel bir benzetme yakalamışsın, absürt betimlemelerini ben de çok seviyorum. Tüm bunların nihayetinde Belki Bir Gün Uçarız’ı ve Aylin Balboa’yı okumak bana iyi hissettirdi. Kitabı bitirdiğimde, ben bunu birkaç defa daha okuyabilirim, dedim. Hatta bittiğinde bir nebze üzüldüğümü de söyleyebilirim. Bu hissi inanılmaz seviyorum bu arada. Bitmesine üzüldüğümüz çok kitap karşımıza çıkmıyor.

korebe: Edebi kaygılardan bağımsız olarak, bu hissi yaşatan kitaplar güzel kitaplardır bence. Kitabın kısalığı beni de üzdü. Keşke şöyle on katı falan kalınlıkta olsa, demiştim içimden. Ama diğer yandan da onu özel yapan da tadında bırakılmış olmasıdır belki. Kitaplıkta arada bir açıp okuyabileceğimiz bir yere konumlandırırız böylece. Aslında ona hak ettiği önemi de vermiş oluruz.

BELKİ BİR GÜN UÇAR MIYIZ?

tutianna: Uçmak ile okumanın verdiği hissiyatın kesiştiği değerli bir nokta olduğunu düşünüyorum. Evet, hiç kanatlanıp uçmadım birçoğunuz gibi. Ama ruhumun, içimden beni yırtarcasına yükselip uçtuğu anlarım oldu.

Ruhunu cebinde taşıyan insanlar için uçmanın mümkün olduğu anlar vardır. Belki bir gün uçarız, hepimiz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s