Rotamızda Olmayan Güzelliklere

Ege Bölgesi’nin turizm bölgelerine ve tarihi yerlerine ulaşmak isterken geçilen yollardan birindeyiz bu sefer. İzmir tarafından gelip Bodrum yoluna doğru giriyoruz. Söke şehir merkezini geçtikten sonra Söke Ovası’nda bizlere ceza yazmak için 50 km/s hızla gitmemizi isteyen radarların arasından yavaşça ilerliyoruz. Tam ufuktaki Ilbir Dağları’na tırmanmaya başlayacakken, Bafa Gölü’nden hemen önce bir tabela gözümüze çarpıyor. Sol yönünü gösteren kahverengi tabelada Myus yazıyor. Söke Ovası’nda onlarca antik kent olduğu biliyordum ve hepsini defalarca gezmiştim. Ama bu kent biraz yolumun tersinde olduğu için, yıllardır her tatile gidişimde gördüğüm tabelayı dinleyip de sola dönmemiştim…

Bafa Gölü’nün hemen yanındaki uydu göllerden biri olan Azap Gölü’nün hemen yanında bulunan Myus Antik Kenti, daha sonraki yazılarda anlatacağım Miletos şehrine bağlıydı. Bu kent, komşusu olan diğer büyük kentlere göre daha erken dönemlerde terk edildiği için oldukça az bilgiye ulaşılabiliyor. Menderes nehirlerinin getirdiği alüvyonlar Latmos gibi Myus Antik Kenti’nin de sonu olmuş ve kent sakinleri Miletos’a taşınmışlar.

Grek kent devleri arasında kurulan Attika-Delos Birliği’nin M.Ö. 452-451 yılı ve 432-431 yılı kayıtlarında Myus Antik Kenti adına rastlanmaktadır. Çeşitli rivayetlere göre Myus Limanı zamanında o kadar büyükmüş ki, limana 200 savaş gemisi yanaşabiliyormuş.

Şehre ilk kez 1908 yılında gelen arkeologlar, savaşlarla geçen onlarca yıldan sonra bir daha ilk kez 1964’te gelebilmişler.

Bizans döneminde bulunan surları ve ayakta kalan son birkaç ihtişamlı yapısı için tam günümüz pandemi şartlarında gitmek gerekiyor. Sessiz ve sakin…

Gezmek için Myus Antik Kenti’ne geldiğinizde, onu bakımsız bir halde göreceksiniz. Çamur ve balçık içindeki yollarda eğer bir arazi aracınız yoksa ya da araç kullanımınıza güvenmiyorsanız yürüyerek devam etmekte fayda var.

Görsel 1: http://www.tatilcity.net

Görsel 2: marinesol.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s