George Orwell / Papazın Kızı

Kilise hayatına yoğun ilgim olduğu için, kitabı ismini görür görmez almıştım uzun zaman önce. Ancak yeni okuma fırsatı buldum. Okuduktan sonra bu kitabın okuma sırasını başka kitaplar sebebiyle geriye atışıma çok üzüldüm. Çünkü baş karakter Dorothy’nin öyküsü son sayfalara kadar büyük bir güçle insanı kendine çekiyor. Kitabı bitirdikten sonra başka okuyucuların da incelemelerini okudum. Kimi kitabın ağırlığından söz ederken, kimi kitabın orta bölümlerindeki diyalogların karmaşıklığından dert yanıyor. Kabul etmek gerekirse bu karmaşıklığa az kalsın ben de kapılıyordum. Ancak daha sonra okumaya devam ettikçe aslında karmaşıklığın yavaş yavaş çözüldüğünün farkına vardım ve iştahımla kaldığım yerden okumayı sürdürdüm.

Kabul etmeliyim ki Orwell bu kitabında da hassas konulardaki yergilerini ince ince işlemiş. Satır aralarında bunu yakalamak pekala mümkün. Gerek dini, gerek toplumsal eleştirilerini harika betimlemelerle okura sunuyor.

Daha önce de başka yazarların hikayelerinde denk geldiğim gibi, İngiltere’nin hem dini, hem maddi olarak toplumsal ayrışmasını bu kitapta da sonuna kadar yeniden okumuş oldum. Tüm bunların yanı sıra Orwell eğitim sistemine de ince dokundurmalarla eleştirilerini sunmuş. Sivri dilli yazarımız hiçbir yergiden kaçınmamış, bizi sık sık gerçekleri görmeye sürüklemiş.

Kitap, eşini kaybetmiş bir papazın kızı olan Dorothy’nin sıradanken bir anda sıra dışı hale gelen hayatını anlatmaktadır. Dorothy’nin bir gün günlük işlerini yaparken gözünü kapayıp açınca kendini çok başka bir yerde hafızasını kaybetmiş bir şekilde bulmasıyla olaylar gelişir ve bu kızımızı birbirinden zor günler beklemektedir. Ancak sevgili okur, şunu belirtmeliyim ki, kitap bittikten sonra da Dorothy’nin hafızasını nasıl kaybettiği ve kendini bulacağı ortama nasıl gittiği bir sır olarak kalacaktır. Yazarımız bundan söz etmemiş.

Kitapta bahsetmek istediğim bir başka karakter daha var. Okurken sinirlerinizi başınıza toplayacağına adım kadar eminim: Bayan Semprill. Kasabanın dedikoducusu demek bile masum kalıyor. Kızımızın hayatını öylesine zora sokan iftiralar yaratıyor ki o şeytani kafasında, geri dönecek yüzü kendinde bulamayan Dorothy savruluyor da savruluyor başka yollara ve hikayelere.

Kapak Görseli: Peder Mork Monsted

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s