Nasılsın Kızım?

Ön Not: Şimdiki yazıma başlarken ben Hümeyra’dan “Tutsana Ellerimi” şarkısını birden açmış buldum kendimi, belki okurken siz de açarsanız, birbirimize daha yakın hissederiz sevgili okuyucu, hem de bu ara müzik yazıları yazmamamın bir kefareti olur. Tek şarkıda yazıyı bitiremezseniz ya da biraz daha Hümeyra dinleyeyim, derseniz; “Kirli Beyaz Kedi” ile devam edebilirsiniz.

Bugünlerde kafamın yoğunluğundan kendimi kaçıramıyorum. Öyle çok şey dolaşıyor ki aklımda, gözlerimi kapatıp derin bir huzur arıyorum, o da ben kovaladıkça uzaklaşıyor. Pesimist bir başlangıç oldu, üzgünüm. Genelde hem kendimi, hem de sizi motive etmeye yeminli gibi yazarım, yaşarım. Bu sefer biraz darlandığım anlardayız. Ama bu duygu da bizler için, dedim, şikayet etmeden sizinle muhabbet etmeye geldim. Varlığınız için teşekkür ederim.

Şu kısa ömürlerimizde ne için yaşadığımızı hiç sorguladınız mı? Ben en genel anlamda “mutlu olmak için” yaşadığımı düşünüyorum. En temel haliyle yaptığım işten dahi gün sonunda bana kalmasını beklediğim his de mutluluk. Kesintisiz bir mutluluk tablosu görmek imkansız ve sıkıcı olsa da, en geniş çerçevede mutlu olmayı tüm insanlar olarak hak ettiğimizi düşünüyorum. Peki mutluluk, ulaşması bu kadar zor bir şey mi, neden bizden kaçıyor? 

Aslında vaziyet bu denli  berbat değil. Her kötü olay (ortalama-hafif kötüler için konuşuyorum) o anın vehameti ile olduğundan daha ağır görünür, hislerimizin kuvvetli baskısıyla haddinden fazla kendimizi derbeder ederiz ve aradan zaman geçtiğinde bir buruk tebessümle hatırlarız ortalama her kötü anıyı. Ve o anları yaşarken bunu fark etsek de, bunu yaşamayı belli bir noktaya kadar engelleyemeyiz. Bunun da bizler için gerekli olduğunu düşünüyorum. Ama bu anlardan kurtulacak bazı reçeteler geliştirmeyi de kendim için faydalı buluyorum. Sizinle de paylaşayım mı, belki iyi gelir?

1. Güzel bir kahve eşliğinde sevdiğiniz bir çikolatayı yuvarlayıverin. Bu ilk öneri sizi kahve bitirme hızınıza göre bir 5-10 dakika idare eder. Aynı anlamsızlığa geri dönmemek için bu dakikaları iyi değerlendirip sıradaki hamleye hazırlık yapabilirsiniz.

2. Ben bu noktada biraz daha bana huzur veren şeylere yöneliyorum; yazmak, okumak, boyama yapmak, enstrüman çalmak vs. artık o huzur veren hobiniz neyse ona yönelin. En kötü ihtimal, bir boş kağıt ve bir tükenmez kalem de işimizi görecektir. Öylesine karalamalara verin kendinizi, yavaş yavaş yakalamaya çalıştığımız bir anlamsızlık gelip oturur bünyeye. Tamam iyi gidiyoruz.

3. Şimdi kafamızı biraz karıştırdık, daha büyük hamleler yapacağız; temizlik! Hakikaten rahatlatır, tartışmasız bir ilaç. Ama yemek yapmak, kulaklıkları takıp bir yürüyüş yapmak da temizlikle yarışır. Tercih sizin.

4. Hâlâ mı iyi hissetmiyorsunuz? O zaman sıkıntıdan böyle koftiden yöntemlerle kurtulamamışız, demektir. Yüzleşmek gerekir. Ağlamak gerekir belki. Her ağlamak kötü değildir. Aslında ağlamak kötü değildir. İçimizden atılacak şeyleri atmanın en sıkı yöntemi; ağlamak. Yaşları saldık hâlâ mı kötüyüz? 

5. Son silahımı da açıklıyorum; aslında bir son silahım yok, tamamen silahsızım. Bu onedio listesi tadındaki liste biraz işin esprisi. Ama hiç işe yaramadığını söylemek de ayıp olur arkadaşlar, şimdi daha iyi değil miyiz? Hadi biraz düşüncelerimizi susturup şarkının sesini açalım:

Nasılsın kızım anlat bana hikayeni kimler üzdü gözlerini
Nasılsın kızım söyle bana kendini neler kırdı kalbini
O taze saçlarda kimlerin eli yaşlanmış dumanlı nefesleri
Hoyratça itişleri, görgüsüz asaletsiz üzüşleri
Sen neler neler çektin ben biliyorum
Dokunsam ağlarsın hissediyorum
Hüzün zamanı geçti onlar eskidendi bitti hepsi geçti
Kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
Kurtul anılardan, sarıl yarınlara
Kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
Kurtul anılardan sarıl yarınlara
Nasılsın kızım anlat bana hikayeni kimler üzdü gözlerini
Nasılsın kızım söyle bana kendini neler kırdı kalbini
O taze saçlarda kimlerin eli yaşlanmış dumanlı nefesleri
Hoyratça itişleri görgüsüz asaletsiz üzüşleri
Sen neler neler çektin ben biliyorum
Dokunsam ağlarsın hissediyorum
Hüzün zamanı geçti onlar eskidendi bitti hepsi geçti
Kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
Kurtul anılardan sarıl yarınlara
Kirli beyaz kedi yıkan gözyaşımla
Kurtul anılardan sarıl yarınlara

Nasılsın Kızım?” üzerine 2 yorum

    1. Bu kadar olur, smelly cat bütün gün aklımda çaldı. Phoebe, ah🤦🏻‍♀️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s