Karışık Kaset Günleri – 40 Yılın Liste Başı Şarkıları

Dergide yazmaya başladığım günden beri müzik içerikli yazılara daha doğrusu müziğe olan ilgimi fark etmişsinizdir. Ofiste bir pikap, evde bir kasetçalar radyo ve çağın getirdiği bilumum müzik uygulaması ile beraber hayatımın her alanında müzik var. Dinlediğim müzikleri size tanıtmaktan ayrı bir keyif duyuyorum. Şimdiye kadar hep cover incelemeleri yazdım. Ama bu sefer doğrudan bir albüm incelemesi ile karşınızdayım. 2000 yılında çıkan bu albümün yeri bende çok ayrı ve özel. Size kendi hazinemden bir armağan sunduğumu hissediyorum. Herkeste aynı karşılığı bulmayabilir ama benim için bir hazine niteliğinde.

Daha 8-9 yaşlarındayken arabamızda var olan ve annemin dönüp dolaşıp açtığı, babamın da sürekli bunu açmasından veryansın ettiği nadide kasetlerden biriydi. Annem her açtığında gizliden gizliye sevinirdim. O kadar hoşuma giderdi ki tüm şarkılarını ezberlemiştim. En çok sevdiğim şey de tam bir karışık kaset albümü olmasaydı. Rengarenk bir albüm olduğunu o yaşlarda da hissediyordum. Tabii daha sonra CDler çıktı, kasetler kalktı, hatta atıldı ama ben bu kaseti saklamıştım. Şimdilerde evimin mutfağında bir kasetçalar radyo var ve mutfakta yemek yaparken hep bana eşlik ediyor. Hadi gelin bakalım bu kaset neymiş.

40 Yılın Liste Başı Şarkıları albümü o dönem Türk popunu özetleyen bir şaheser. Şarkılardan kimi günümüzde hala bilinse de kimi çoktan unutulan, kimi başkaca şarkıcılar tarafından yorumlanarak hatırlanan eserler. Albümde 14 şarkı yer almakta.

1.Samanyolu – Berkant

1967 yılında Berkant tarafından çıkarılan Samanyolu şarkısı önce ülkemizde sonra versiyonları ile tüm dünyada fırtınalar estirmiştir. Hala biri çıkıp başlasa ülke olarak hep bir ağızdan söyleyebileceğimiz mükemmel bir şarkı. Hatta enstrüman çalan arkadaşlarımız bilir kurslarda ilk verilen eserlerdendir. Hadi beraber söyleyelim:

Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek
Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek
Bir şarkısın sen samanyolu, ömür boyu sürecek

2.Küçük Bir Aşk Masalı – Özdemir Erdoğan & Sezen Aksu

Şimdi iki büyük usta ile 1985 yılına gidiyoruz. Sanki bir şarkı değil de bir hikaye dinliyoruz. Gelmiş geçmiş en etkili, en iyi düetlerden biri. Öyle güzel işliyor ki, o genç kızın aşkına adamın ikna olmasını ister gibi, masal gibi bir aşka inanır gibi bir hisle dinliyorum. Daha sonra Keremcem & Seden Gürel ikilisinin de söylediğini biliyorum, belki bu vesile ile de duyan olmuştur ama gelin biz Türk popunun bu şaheserini Özdemir Erdoğan & Sezen Aksu’dan beraberce dinleyelim:

Ne olur biraz unutup kalsa
Ne olur biraz rüyaya dalsa
Ne olur gerçek olsa masallar
Ya da biz masal olsak

3. Kördüğüm – Aysun Kocatepe

1986 yılından su gibi berrak bir yorum, su gibi bir şarkı. Bildiğim kadarıyla Hümeyra’nın 1975 yılında çıkardığı bir şarkı. Hümeyra yorumu da güzel. Zaten daha güncel yorumlamaları da var ama cover incelemesine çevirmemek için uzatmıyorum. Hani biri vardı ya biz çocukken söyleyen, derseniz o Aslı’ydı arkadaşlar. Daha güncel bir yorumdu oradan hatırlarsınız belki. Aysun Hanım’a gelince, bu albüm ve bu şarkı dışında bildiğim birisi değil doğrusu ama bütünüyle çok seviyorum şarkıyı. Araştırmalarım neticesinde bu albümü düzenleyen Ali Kocatepe’nin eşi olduğunu öğrendim. Yeni bir şarkıcı, yeni bir şarkı keşfi için bilmeyenlere önerim olsun:

Ya her şeyim ya hiçim sorma dünyam ne biçim
Bir kördüğüm ki içim çözdükçe dolaşıyor


4. Deniz ve Mehtap – Dario Moreno

Aşkımız bitti, adıyla da bilinen Tanju Okan’dan da dinlediğimiz bir Dario Moreno klasiği. Ben şaheser demekten yoruldum ama albümde her şarkı şaheser, her şarkı bugün hala efsane. Benim yine bu şarkıda en sevdiğim şey, hikayeyi 8 yaşından beri gözümde filmleştiren o sözleri. Dinlerken fonda deniz ve martı sesleri duyacaksınız. Gözlerinizi kapatın, siyah beyaz cızırtılı bir film başlasın.

5. Melankoli – Nükhet Duru

Biliyorsunuz ki bu şarkı için koca bir yazı yazdım. Koca bir yazı mübalağa olabilir ama cover incelemelerinde ele almıştım. Burayı hızlı geçip okumayanlar ve okumaya doyamadık diyenler için yazımızı paylaşıyorum:

https://dilemmadergi.com/2020/09/01/inceleme-cover-ii-melankoli/

Beni en güzel günümde
Sebepsiz bir keder alır.


6. Gecelerim – Doğan Canku

Tam bir 90lar pop şarkısı tam. Süper bir şarkı arkadaşlar, yazıyı hazırlarkenki heyecanımı hissediyor musunuz? Söyleyecek o kadar çok şey var ki aklımda, hem lafları uzatmamak istiyorum, hem de hiçbir şey atlamamak. Umarım severek okursunuz. Neyse, ne diyordum; gecelerim… 2016 yılında Doğan Canku ile 50 yıl albümünde Kenan Doğulu tarafından da seslendirilerek güncelliğini hatırlatan bir eser. Yalnız Kenan Doğulu değil Zuhal Olcay da seslendirmiştir. Ama Doğan Canku yorumu da çok çok güzeldir, hadi play tuşuna basalım:

bütün dertler beni bekler
yatağımın başucunda
esir kalır hep dilekler
kaderimin avucunda


7. Bu Nasıl Dünya – Moğollar

Çocukken de garip duygular uyandırırdı bu şarkı bende, şimdi de öyle. Nice slow şarkı, nice aşk şarkısı var albümde; bu şarkının verdiği ıssızlığı hiçbiri vermiyor. Hissettiğim duygunun tam karşılığı olan kelimeyi bilmiyorum ama şu an dinleyerek yazıyorum ve hissettiğim şey gerçekten ıssızlık. Böyle hissetmeme şarkının sözsüz bir şarkı olması da neden olmuş olabilir. Şarkının Cem Karaca tarafından yazılmış sözleri var fakat Moğollar bu şarkıyı enstrümantal bir beste olarak kaydetmişler. Şarkı sözlerini aynı yıllarda Hümeyra “Yardan Haber Yok” adıyla seslendirmiştir. Hümeyra’dan dinlemeden önce Moğollar’dan dinleyerek kafanızda bestenin hayallendirilmesine izin vermenizi tavsiye ederim. Ben Hümeyra’dan yalnızca 1 kere dinledim ömrüm boyunca. Galiba o garip hissin bende kalmasını seviyorum. Sizler için paylaşıyorum;

8. Arkadaşımın Aşkısın – Neco

Bu sefer şarkı film gibi, demekle kalmayacağım zaten filmi varmış! Filmi izlemediğim için yorum yapamıyorum ama konuyu başka bir yere götüreceğim şimdi. TEOMAN! Lise yılları Teoman’ın efsane yıllarına denk gelen biri olarak Teoman yorumuna değinmeden geçemiyorum. Şarkı güzel, yorumları güzel, her şey güzel. Ama insan aklı saçmalamaya çok müsait. Bu eşsiz listemi mahvetmek istemiyorum ama bu şarkının aklıma Nejat Alp-Sen Miydin Sevgilimi Çalan şarkısını getirmesine engel olamıyorum. İtirafımı da yaptığıma göre diğer şarkıya gidiyorum, gelin orada buluşalım:

Dikkat kimse anlamasın,
Arkadaşımın aşkısın…

9. Sensiz Saadet Neymiş – Ersan Erdura

Ersan Erdura’nın seslendirmesi çok berrak gelir her zaman bana. Başkaca söyleyenleri olduğu zaten malumunuz, baya da kabarık bir liste. İlk olarak söyleyeceğim, şarkımızın 1968 tarihli bir Yaşar Güvenir şarkısı olması. Hangisi daha iyi, sorusuna cevap vermem için bir hafta verseniz, her gün dinler, yine seçim yapamam. Ama Yaşar Güvenir yorumu da öyle içli, öyle samimidir ki, çalmaya başlayınca zamanını dondurur ve yalnız bu sese kulak verirsiniz. Kaynağın doğruluğundan emin olmasam da birçok yerde Yaşar Bey’in şarkıyı kaybettiği eşi için yazdığını okudum, bu andan sonra naif bir ağıt haline geldi şarkı:

sensiz saadet neymiş
tatmadım bilemem ki
alnımın yazısıydın
ne yapsam silemem ki


10. Nerelerdeydin – Aylin Urgal

Bu albümde her şarkı için ‘dinlemeyi en sevdiklerimden’ yazmış olabilirim ama bu eser gerçekten en sevdiklerimden. Duyunca eşlik etmeden geçemem. Şarkımız yine 70’lerden. Bildiğim çok fazla şarkısı olmasa da Aylin Urgal dinlemeyi severim. En sevdiğim ikinci şarkısını da sizi Aylin Hanım’la tanıştırması için söyleyeyim; Sen Yarattın Beni. Sen Yarattın Beni şarkısını bir pazar sabahı kahvaltı hazırlarken açın, kendinizi yumurtalarla dans ederken bulacaksınız.

Bu ne rastlantı arkadaş nerelerdeydin
Bunca yıl aradım seni nerelerdeydin
Beni sorma kalbim kırık bir gün gülmedim
Aynı hayat aynı sevda seni bekledim


11. Sen Mevsimler Gibisin – Salim Dündar

Bu albümü küçükken dinlemesem, bu şarkıyı muhtemelen Selami Şahin’den ya da Emel Sayın’dan ilk olarak dinlemem muhtemeldi. Ben şarkının Salim Bey’e ait olduğunu sanıyorum ama internet dünyası kafamı bayağı karıştırdı. Selami Şahin’e ait olduğunu yazan siteler de var. Bilmiyorum doğrusunu ama çıkış yılı itibariyle bile Salim Bey’e ait olduğu kanısını sürdürüyorum. Gereksiz yerlere takılmamız bittiğine göre şarkıdan bahsedebiliriz. Sadece şarkı çok güzel, deyip bitirmekten utanıyorum ama liste uzun da uzun arkadaşlar bildiğiniz yerleri hızlı geçiyorum 🙂

Yalancı dünya gibi yalancısın sevgilim
Sen mevsimler gibisin değişirsin sevgilim


12. Havada Bulut Yok – Ertan Anapa

Bu listenin en ilginç şarkısı, neşeli bir melodi ile başlayıp, birden bildiğimiz o ezgiye giden şarkıdır. Benim bu neşeden bildiğimiz hüzünlü ezgiye yol alması dediğim olay aslında 1973 yılında batı enstrümanlarıyla icrasından ileri gelmekteymiş.* Dinleyelim;

13. Seninle Bir Dakika – Semiha Yankı

Eurovision meraklıları bilir, bu şarkı 1975 yılında Eurovision’a ilk kez katılan Türkiye’nin yarışma parçası idi. Sonuncu olmamız ve Eurovision ayrı bir yazı konusu aslında. Bunlara çok takılmayalım. Zira vikipedideki şarkı içeriğinde “2003 yılında Eurovizyon Komitesi tarafından yapılan bir değerlendirmede 1975 yılı sonuncusu şarkının Eurovizyon’un gelmiş geçmiş en iyi 20 parçası arasında gösterilmesi ise soru işaretleri uyandırdı.” şeklinde bir cümle var. İçimizi ferahlattıysak gönül rahatlığıyla şarkımızı dinleyelim:

seninle bir dakika
mutlandırıyor beni
bir dakika siliyor canım
yılların özlemini


14. Aşk Dediğin Laftır – Gökben

Geldik albümün en neşeli 70’ler şarkısına. Şarkının başında ve yer yer aralarda Gökben Hanım’dan 1975 versiyon bir beatbox denemesi duyacaksınız, bence orijinal. Şaka bir yana, şarkı hafif neşeli, hafif ders veren bir şarkı edasında. Dinlemesi keyifli tüm albüm için olduğu gibi. İyi dinlemeler:

aşk dediğin laftır derler
sakın kanma onlara
yalnız sevilmekle kalma
bir de sevmeyi ara

*https://eksisozluk.com/havada-bulut-yok–327261

Karışık Kaset Günleri – 40 Yılın Liste Başı Şarkıları” üzerine 2 yorum

    1. Bu yorumla beni ne kadar heyecanlandırdın biliyor musun? ❤ şimdi yazmak için daha büyük bir heves duyuyorum, teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s