Charles Dickens / Büyük Umutlar

Kitabı ilk elime aldığım zaman taşra hayatının her zaman olduğu gibi bu defa da ilgimi çekeceğini düşündüğüm için direkt satın aldım. Sevdiğim bir yayınevinin yeni basım kitabı olduğu için daha da ilgimi arttırdığını söylesem yalan söylemiş olmam.

Kitabın baş karakteri Pip’in çocukluğundan başlıyor yazar anlatıma. İnsan Pip’in içinden geçen düşünceleri okurken, onu yakın bir dostuymuşçasına tanıma fırsatını yakalıyor. Kitabı okumaya devam ettikçe baş kahramanımızın önce üzüldüğüm hayatına, ilerleyen bölümlerde kimi zaman gülmeye ve içimden bir ‘oh olsun sana’ sitemini geçirmeye başladım. Neden, diye soracak olursanız, yoksul bir aileden gelen Pip’in rastlantı sonucu başına talih kuşu konarak, taşra hayatından büyük kente uzanan hayatının tüm kesitlerini gözler önüne seriyor kitap. Bu yolculukta kahramanımızın gönlü kara sevdaya da düşerek hayatı daha da çıkmaza girmekte. Eminim kitabı merak edip okumak isteyenler, Pip’in anlatım tarzına çok gülecektir.

Kaba saba bir ablanın bakımını üstlendiği Pip, annesini ve babasını küçük yaşta kaybettikten sonra, ablası ve eniştesinin evinde hayatını sürdürüyor. Okurken zihnimde resmini çizdiğim köy, sazlıklarla ve kırlarla süslü… Annesinin ve babasının mezarını ziyaret etmeyi çok seven Pip’in hikayesi, yine bir gün gerçekleştirdiği bu ziyaret sırasında, sazlıkların arasında perişan halde karşılaştığı kaçak bir hükümlüyle başlıyor. Hükümlünün tehditleri ve korkutucu görünüşü sonrası Pip hükümlüye yardım ederek karnını doyuruyor. Ancak Pip’in başına talih kuşu konduğundan kitabın sonralarına kadar haberi olmuyor ve kahramanımız bambaşka bir olaylar dizisiyle karşı karşıya kalıyor.

Kitapta çok sevdiğim bir diğer kahraman ise Miss Havisham oldu. Oldukça yaşlı bir kadın olan Miss Havisham’ın ilginç kişiliği eminim başka okuyucuların da ilgisini üzerine toplayacaktır. Miss Havisham’ı tanıdıkça aşağıda resmedilen kadın portresinin ona ne kadar benzediğine siz de şaşıracaksınız.

Görseller:

Rye Fields, Ivan Shishkin.

Old Woman at the Mirror, Bernardo Strozzi.

Charles Dickens / Büyük Umutlar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s