Bu Ne Biçim Dizi Böyle (!)

Ben bir dizi ya da film eleştirmeni değilim. Bunun için bir eğitim de almadım, bir tecrübem de yok. Ancak, on dört yaşındaki kardeşimin izlediğim diziye birkaç bölüm eşlik etmesinden sonra aramızda geçen bir sohbetten bu yazıyı yazmak istedim. Sanırım çoğu kişi 7 Numara dizisini bilir. Bilmeyeler de rahatlıkla erişebilir. Üç yahut dört bölüm kardeşimle izledik. Sonraki sohbet şöyle:

  • Abla bu ne biçim dizi böyle  !
  • Neden ?
  • Ee kaç bölüm oldu ne sevgili olan var, ne birbirinin kuyusunu kazan var, ne de zenginler var. Yani entrika yok, bir şey yok. Pek gerçekçi gelmiyor bana.

Evet yok! Ne var peki? Hemen söyleyeyim, bu dizinin içinde öncelikle bizler varız. Bizim gibi ya da komşumuz gibi hayatımızın içinde olan, kendi yağında kavrulan insanlar var. Hepimiz gibi sorunları var. Öğrenciler, köylüler, şehirliler, işçiler… En önemlisi en temizinden arkadaşlık var. Onların kendi aralarında dayanışmaları var. İzlediğinizde içinizi ısıtıyor, sizi belki de zaman zaman kederlendiriyor ve günümüzdeki insan ilişkileri üzerine düşünmeye itiyor. 

Amacım 7 Numara dizisini övmek değil bu yazıyla. Peki günümüz dizilerinin farklılıkları neler? Şöyle bir göz atıldığında ilk göze çarpan lüks içinde yaşayan şirket sahipleri, pahalı arabalar, özel okula giden öğrenciler, partnerlerini ‘aşk’ adı altında aldatan insanlar, yine aynı nedenden başkalarının ilişkilerini bozanlar, tamı tamına aynı nedenden şiddet uygulayanlar… Ben daha saymak bile istemiyorum. Ancak ‘’Pek gerçekçi gelmiyor bana’’ cümlesi bana durumun ciddiyetini açıkça gösteriyor. Nasıl olur da böyle dostluklar gerçekçi gelemezken, bütün o aldatmacalar normalleşebilir!

Kim nasıl dizi-film sever bilemem ama ben insanın içini ısıtan, insana güvenmeyi, sevmeyi, dayanışmayı ve en önemlisi bir bütün, bir aile olmayı öğreten şeyleri görmeyi tercih ediyorum.

TA.

Bu Ne Biçim Dizi Böyle (!)” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s