İtirafımdır…

Sorsanız “Edebiyat dergisinde yazıyorum.” diyeceğim.

Baksanız “Bu adam edebiyat dergisinde yazıyor.” dersiniz. Şiirden, edebiyattan, yazıdan, çizgiden, sanattan falan anlar yani.

Fakat işin aslı öyle değil.

Daha önce de hem yazdım, hem söyledim. Yazmak mesele değil, işin kolay kısmı. Hapşurdun mu? Git onunla ilgili yaz. Ayağını masaya mı çarptın? Git onu yaz. Asıl mesele başka birinin duygu ve düşüncelerini içine katarak, yazdığı eseri sindirerek anlayabilmek.

Şu ana kadar her dergi sayısı için bir, iki içerik hazırlayabildim.

Derginin yeni sayısı çıktığı zaman bir hevesle ‘Bakalım diğer yazarlar bu sefer neler yapmış’ diye oturuyorum bilgisayarın başına. İtiraf etmeliyim ki (bu biraz da itiraf yazısı) şiirleri her seferinde görmezden geliyorum. Yani anlamıyorum şiirleri, ne yapabilirim. Şiirlerde veya şiirleri yazanlarda bir sorun yok, yanlış anlamayın; ben anlamıyorum şiirlerde neyden bahsedildiğini, bahsedilmek istendiğini. “Hiç denedin mi ki anlamıyorum diye kestirip atıyorsun?” diyebilirsiniz haklı olarak. Evet, farklı dönemlerde şiir okumaya, anlamaya çalıştım ama yok. Olmadı.

Düz yazı metinlere gelirsek onların en azından edebiyat içermeyenlerini kısmen de olsa anlayabilsem de, metafor girdapları içinde adeta ufak bir tekneymişim gibi kendimi oradan oraya anlamsızca savrulurken buluyorum (edebiyatı anlamıyorum diyen adamın cümlesine bak.). Anlamıyorum yani yapabileceğim bir şey yok maalesef.

Girişi yaptıktan sonra asıl konuya gelelim.

Bana biraz sanat gerek.

Sanatı yorumlamak için nasıl bir donanıma sahip olunması gerektiği konusunda fikrim yok açıkçası ama kendimce eksikliğimin kısaca ‘sanat eksikliği’ olduğunu düşünüyorum.

Henüz insanlar ‘Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?’ ikilemini çözememişken sanatın sağlıklı şekilde yorumlanıp yorumlanamadığı konusunda kimse kimseyi suçlamamalı.

Bana soracak olursanız sanat okuma işi ne tecrübe, ne de yetenek işi. Ne hissetiğinizle alakalı.

O yüzden içinizden ne geliyorsa o eser odur. Lütfen siz de sanatı tüketirken başkalarıyla ortak duyguları hissetmeye çalışmayın. Kendiniz olun. Kendinizi hissedin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s