7.0 büyüklüğünde bir yazı

Günün birinde caminin yakınına meyhane açılır. Caminin hocası her meyhanenin önünden geçişinde meyhane sahibine ve meyhaneye beddua eder. Durum bu şekildeyken bir gün meyhanenin olduğu bina yıkılır. Meyhanenin sahibi cami hocasına dava açar. Dava gerekçesi ise bedduası sonucu meyhanesinin yıkılmasıdır. Cami hocası ise böyle bir durumun olamayacağı, beddua ile bina yıkılamayacağı şeklinde savunma yapar. Hakim ise iki tarafı dinledikten sonra şunları söyler: “Açıkçası ne karar vereceğimi bilmiyorum. Bir tarafta duanın gücüne inanan meyhane sahibi, diğer tarafta duanın gücüne inanmayan cami hocası.”

Bu komik ve bir o kadar da gerçeği yansıtmayan(!) fıkradan sonra şu güzel lafı hatırlatmak isterim:

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

Bu cahil halimle kendimce depremler neden gerçekleşir, açıklamaya çalışayım. Eğer yazıda yanlış varsa kafama sopayla vurun lütfen.

Şimdi malumunuz, gezegenimizin çekirdeği fırından yeni çıkmış anne çöreği gibi sıcacık. Yani el yakar, o derece sıcak. E o kadar sıcak olunca doğal olarak çok sıcak olan bu merkez sıvı oluyor. Oraların sıcak olmasının yanında, aşırı baskı da var. Dünyanın durumunu yeni yapılmış inek kakası olarak düşünebiliriz. Dışı katı ama üstüne bassan iyi, yumuşacık ve sıcak. Neyse. Bu katı olan dış kabuk, sıvı olan merkez etrafında bir anlamda yüzer halde. Katı olan bu dış kabuk nispeten ince bir tabaka olduğu için zaman zaman baskıdan ve hareket etmesinden dolayı çatlayabiliyor. Hah işte biz de tam o sırada “Aaa deprem oluyor, avizeye bakın, nasıl sallandı” diyoruz.

Depremlerin olmasının sebebi aşağı yukarı bu ve benzeri sebepler.

İNSANLARIN BEDDUALARI VEYA YARATICININ YARAMAZLIK YAPTIĞIMIZ İÇİN BİZİ CEZALANDIRMASI DEĞİL.

Hepinize sevgiler, saygılar. Bilimle kalın.

BK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s