Popüler mi?

Şimdilerde çok duyduğumuz hatta çok da söylediğimiz bir söz var; “popüler olduğu için izlemedim/okumadım/dinlemedim.”

Tamam arkadaşlar popüler şeylerden uzak duralım ve oluşturduğumuz şatolarda popülerizmden saklanalım. Peki, neden? 

Burada bazı ayrımlar yapmak gerekiyor. Birinci ayrım; günümüzde tüketilmek üzere ortaya konan eserler için. Özetle “Çok satanlar (bestseller)” diye adlandırılan bir grup kitap var. Evet bunlardan uzak durmayı tercih edebiliriz. Yine aynı şekilde tüketilmek üzere çekilen dizi ve filmler var. Uzak durabiliriz. Ama bunlardan uzak durmak takdire şayan bir hareket değil. Önce bu noktada bir anlaşalım. Okuyucu da izleyici de sizsiniz, canınız ne isterse onu yapın. Nitelikli kitaplar/filmler tabii ki çok daha doyurucu olacaktır ruhumuzun için. Ama insan böyle bir varlık değil. Bazen kelimenin tam anlamıyla bomboş şeyler izlemiyor muyuz, “saçma ama takılıp kaldım” dediğimiz programlar yahut diziler yok mu? Bu bir ayıp değil sevgili okuyucu. 

İkinci ayrım; her popüler dizi/film/kitap kötü değildir. Bu önyargı, popüler şeylerden uzak duranların beklediği övgü kadar gereksiz bir önyargı. Gelin birkaç örnekle bakalım. Kitapyurdu adlı sitenin “hep okunanlar” listesi (https://www.kitapyurdu.com/index.php?route=product/best_sellers&list_id=176&filter_in_stock=1) şöyle;

 1. Kürk Mantolu Madonna -Sabahattin Ali
 2. Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos
 3. 1984 – George Orwell
 4. Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Marquez
 5. Kuyucaklı Yusuf –  Sabahattin Ali
 6. Simyacı – Paulo Coelho
 7. Küçük Prens – Antoine De Saint Exupery

Listeden ilk yedi kitabı aldım, sekizinciyi henüz okumadım çünkü. Ama ilk yedi de bizim için yeterli. Bu kitapların içinde beğendiklerim, beğenmediklerim oldu. Fakat şunu garanti edebilirim hepsi de zannedilen popüler algısından çok uzak edebi eserler. Üzerlerine konuşulacak çokça meseleleri var. Umarım meramımı anlatıp, önyargılarınızın perdesini aralayabilmişimdir. 

Ufak bir not; Türk televizyon tarihinin en’lerinden Leyla İle Mecnun dizisini izlemeyenlere sevgiler ve önerilerle…

*

Görsel: https://unsplash.com/photos/nptLmg6jqDo

Popüler mi?” üzerine 2 yorum

 1. Popüler olanın itici gelmesinin sebebinini, en azından şu yakın dönem için, ‘içeriğin kendisi’ değil de ‘içeriği tüketen kesim’ olduğunu düşünüyorum.
  İçeriği tüketen kesim içeriğin kalitesini düşürmese bile toplumdaki değerini etkilemesinden dolayı bu durum ortaya çıkıyor bence.

  1. İçeriği tüketen kesim konusundaki görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Sadece bu kesim yüzünden arada heba edilen nitelikli nice eser olduğuna dikkat çekmek istedim. Her popüler olan kötü değildir algısı vermek ve yeni bir bakış açına kapı aralamak istedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s