Eylülün Savruluşu

İki yanı ağaçlarla bezeli bir yolda kahve ve sarının her tonunu arkanda bırakarak yürüyorsun. Ellerin ceplerinde, rüzgar esiyor. Ama üşümüyorsun.


Yılın tüm hüznünü omuzlarında taşıyıp birçok şaire ekmek yediren bir ayı geride bırakıp, sevinçlerini kucaklayıp gelmiş bir ayda yapılabilecek en güzel aktivite olmalıydı bu. Kendilerine bu kadar önyargılı olunup şiirlerin yüreklerde ağırlık yaptığı bu aylar; boynu bükük eylül ve onu teselli eden bir omzu aşağıda kadim dostu ekim.


Bendeniz, her eylül aşık olurum mesela. En insani alışkanlığımdır bu benim. Bu ayların en sevdiğim aylardan olması gibi severim umarsızca.


Kime mi aşık olurum?


Bana gözleri kısılarak tebessüm eden ilk insana, sokaktaki köpeğe, bacaklarıma dolanan kediye, apar topar giden göçmen kuşlara, yağmurun dikkat çekmeye çalışırcasına çıkardığı sese, toprağın kokusuna, dalgaların arsızlığına, solmaya yüz tutmuş çiçeklere, dökülen yapraklara, yediğim nimete, neşesini esirgemeyen anneme, kahkahaları ile sokakları dolduran insanlara, müziğin kulağımdaki yankısına, fikirlerdeki inceliklere, hisli sevdalara, modası geçmiş anılara ve daha nice güzelliklerine hayatın. Yaşama her sene bu aylarda tekrar tekrar aşık olur yeniden doğarım ben.
Her ekim hüzün çöker kalbime. Namıdeğer sevdalanmalarımın yerini üzüntüler alır götürür. Her ekim sonu kalbimin ağırlaştığını hisseder vücudum. Gözlerim gördüğüne üzülmeye başlar bu ayda. Kartpostala dönüşen dünyayı izlerken hüzün çöker gözlerime. Rüzgar bir başka eser bu ayda. Göz ardı ettiğim kalp kırıklarım sanki etkisiyle ruhuma dokunur. Zamanında ruhuma dokunup giden insanlar gibi bana bir şeyler anlatmaya çalışır bu kırıklar.


Kimin bu hüzün bu sevda? Kadıköy’de gün batımında bindiğim vapurun muydu yoksa bu sahipsiz duygular? Yoksa rüzgara karşı uçmaya çalışan kuşların mıydı? Bence ne kadar tecrübe edinirse edinsin bu hissiyatlara acemi kalan insanındı bu duygular. Güneş benim kadar yorgunken yerini bulutlara bırakmak istemesindendi biraz da bu aceleci ama acıtıcı tüm güzellikler. Bazı duygular insanlara özgüdür. Bazı mevsimler ise şehirlere. Tüm bunlar ise yazarlara…

 

Eylülün Savruluşu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s