Ne Dinleyeyim Sorusuna Başkaldırı: Öyle Bir Şey Dinlemeliyim ki – I

AZAM ALİ VE NİYAZ

Güzelliğe hasret kaldık, güzel müziğe hasret kaldık. Popüler kültürün yaşadığımız yüzyılı kasıp kavurduğu, güzellik ve estetik kavramlarını yakıp ‘kül’ ettiği şu günlerde güzel olup popülerleşmeyen sanatın, kıyafetin veya sevgilerin peşindeyiz. Tüm bu ‘Serzenişin’ ve arayışların gölgesinde sizlere, popüler müziklerin gölgesinde kalan ama eskimeyen ve değeri bilinen oldukça kıymetli bir müzik grubunu tanıtmak istiyorum. Dinlediğimiz zaman kulağımızın pasını silen, gündelik varoluş sıkıntılarımızı rüzgar alıp götürmüş gibi süpüren ve bizi hafifleştiren, çocukluk dünyamızın masallarına ulaştıran ‘Niyaz’ grubu ve değerli solisti; Niyaz’dan bağımsız olarak da single parçalar çıkaran değerli ses sanatçısı kadın vokalist ‘Azam Ali’.

 Güzeller güzeli Azam kimdir peki? Niyaz grubu nasıl kurulmuş, gelin yeni paragrafta hep beraber öğrenelim.

“Azam Aliafgerad” 1970 yılında, İran’ın başkenti Tahran’da doğdu. 1979 yılındaki ‘İran İslam devrimi’ dolayısıyla İran’ı terk etti, Hindistan’da büyüdü, ardından Amerika’ya yerleşti. Azam, 1995 yılında ”Vas” grubunu kurdu. Ardından ”Niyaz” grubu kuruldu. Şu an müzik hayatlarına Azam Ali’nin grubu Niyaz’dan bağımsız olarak çıkardığı single parçalar ve Niyaz grubunun çalışmaları ile devam ediyorlar. Azam Ali, Niyaz grubunun telli çalgılar üstadı ”Loga Ramin Torkian” ile evlendi. Şu an ‘İman’ isminde bir de oğulları var ve Amerika’da yaşıyorlar. Dinleyicilerine ‘Hepiniz kalbimin bir parçasısınız’ diyen, çok değerli bir sanatçı Azam.

Tavsiye #0 : Eğer Azam Ali ve Niyaz ile ilk kez tanışıyorsanız, sizlere albüm kayıtlarıyla birlikte, mutlaka canlı performanslarını da dinlemenizi öneriyorum. Spotify, Deezer ve Apple müzik platformlarından ulaşabilirsiniz.

Tavsiye #1: Azam Ali ve Niyaz’ın aktif olarak kullandıları bir Instagram hesabı ve Youtube kanalı mevcut. Instagram hesabında, çalışmalarını, ortaklıklarını, dinleyicileriyle güzel haberleri paylaşmaya devam ederken, Youtube kanallarında aktif olarak ürettikleri single şarkıları paylaşıyorlar.

Tavsiye #2: Eğer elektronik müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız, Azam Ali’nin ve Niyaz’ın son yıllarda çıkardığı şarkıları incelemenizi tavsiye ederim.

SANATI

Azam’ın sesini ne kadar övsek az. Yaptığı müziklerde genel olarak vokalini ön planda tutuyor. Sesine fazlasıyla hakim bir sanatçı, dolayısıyla sesine kıvam vermeyi ve onu en iyi şekilde yönlendirmeyi iyi derecede başarıyor. Bu nedenle enstrümental müzik dinleyicilerini bile mest edeceğinden hiçbir şüphe yok. Yorumu için basitçe ortaçağ ve Orta Doğu müziklerini kapsıyor diyebiliriz. 1995 yılından sonraki müziklerinin tamamında doğu mistisizminin ağırlığı hissediliyor. Etnik müzikleri, etnik müzik kavramını yaratmışçasına ince bir özenle yorumluyor. Sesi tamamen berrak ruhunun yansıması.

Solo albümleri:

2002 yılında çıkardığı Portals of Grace albümünde ortaçağ Latin ezgilerini ustalıkla inceliyor. 2006’da Elysium For The Brave albümünü, ardından 2011 yılında From Night To The Edge Of Day albümünü çıkarıyor.

VAS:

1997 yılında Sunyata, 1998 yılında Offerings, 2000 yılında In The Garden Of Souls, 2004 yılında Feast Of Silence

NİYAZ:

2006 yılında Niyaz, 2008 yılında Nine Heavens, 2012 yılında Sumud

Yazar Ne Dinliyor ?

1: BENİ BENİ – Etnika Festival – 2012

2. PARISHAAN – Mix Box – Paris, Fransa – 2012

3. MAN HARAMAM – I AM A SIN – Stockholm, Sweden – 2015

4. THE HUNT – Live- 2008

5. ARAMADI SORMADILAR BENİ – MAHZUNİ’YE SAYGI – 2017

BONUS:

BEN PODE SANTA MARIA – PORTALS OF GRACE

Ne Dinleyeyim Sorusuna Başkaldırı: Öyle Bir Şey Dinlemeliyim ki – I” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s