Waldo Sen Neden Burada Değilsin?

Yazımın başlığının bir kitap başlığının birebir aynısı olduğunun farkındayım. Kitap incelemesi yapacakmışım gibi duruyor olabilir, farkındayım. Fakat yazıya başlarken bir hedefim yok. Şu an bu kitabı yeni bitirdim ve ilgi çekici bir başlığı var.

Yazarımız; İsmet Özel. Kendisi hakkında değil bir yazı, bir kitap bile kaleme alınabilir. Enteresan bir adam ama onu anlatacak doğru kelimeleri seçemiyorum. Üstelik tehlikeli bir iş yaptığımın farkındayım. Daha suya sabuna bulaşmayan bir yazar seçmek varken, hatta bir inceleme yazısı yazmak gibi bir niyetim dahi yokken, yorumlamaktan bu denli çekindiğim bir isim olan İsmet Özel ile nasıl karşınıza çıktım, bilmiyorum. Neyse, sizler daha ziyade yazar ve kitap hakkında içimden geçenleri okuyacaksınız.

Kendisi için yazılanlara baktığımda da çoğu insanın benimle aynı hisler içinde olduğunu görüyorum. Kibri ve sivri dili insanı kimi zaman rahatsız edebiliyor. Hal böyle olunca da yazarlığını yahut şairliğini objektif değerlendirmek zorlaşabiliyor. Sevmeyeni seveninden fazla desem yalan olmaz. Bana senin hissiyatın ne, deseniz, inanın bilemiyorum. Sevmediğim ve sevdiğim yönlerini bir kefeye koyarak okumaya devam ediyorum. Çünkü bazen alnıma yazmak istediğim bir cümle ile karşıma çıkıyor, bazen de bir cümlesi yüzünden kitabını bırakmak isteyeceğim bir adam oluveriyor.

Ben önce “Zor Zamanda Konuşmak” adlı gazete yazılarından derlenen ilmi fikir yazılarını içeren deneme kitabını okudum. İlk defa İsmet Özel okuyacaklara bu kitaptan başlamalarını önerebilirim. İsmet Özel’in en en sevdiğim tarafı olan bakış açısındaki muazzam farklılık, bu kitapta çokça öne çıkıyor. Her bakış açısı doğru olmayabilir ama hakikaten her seferinde üzerine düşünmediğim bir yerden yaklaşabiliyor. Sırf bu sebeple onu okumaya devam ediyorum.

Şairliğine gelince;

Kendisi “Waldo Sen Neden Burada Değilsin?” adlı kitabında “Benim masalımda üç önemli kelime var: Şair, komünist, Müslüman” diyor. Yani hayatını özetleyen üç kelimeden biri şairliği. Şiirlerinde sizi vuracak birkaç mısra her zaman bulabilirsiniz. Hatta her okuduğunuzda farklı bir mısrada takılıp kalırsınız. Sizin için aksi olduysa bile çok iyi bir şiir okuyucusu olarak İsmet Özel’in hiç de hafife alınmayacak bir şair olduğunu kuşkusuz söyleyebilirim. İkinci okuduğum kitabı zaten şiir kitabı olan; Erbain & Kırk Yılın Şiirleri (Şiirleri için ayrı bir başlık açmak lazım, iki üç cümle ile anlatamayız).

Gelelim yazımızın başlığındaki kitaba. Kitap, kendisinin masalında üç husus olarak nitelendirdiği kavramlar etrafında dolanan kısmen otobiyografik bir eser. Karşınızda yer yer kelimelerin arasında boğulan bir yazar var, yer yer de onlarca duyguyu bir çırpıda anlatıveriyor gibi. Dönemin siyasi durumu, İsmet Özel’in bu durumlar içindeki yönelişleri ve şiiri… Kitap biraz İsmet Bey’i tanıma kitabı, onun kendini anlatma çabasına bizleri tanık ediyor.

Kitapta hemen herkesin dikkatini çekecek, hatta altını çizip üzerine düşüneceği birkaç cümle de paylaşayım;

  • ”Dünyaya gelmek, bir saldırıya uğramaktır.” Bu cümle kitabın da başlangıç cümlesi. Bana okuduktan sonra durup bir dakika düşündürdü. Ki okurlar olarak bu hissi sevdiğimizi itiraf etmeliyiz.
  • “Sosyal değişmenin siyasi araçlarla fazla zorlanması felaketi çağırır.”
  • “Müslüman olmak beni, kendimi bildim bileli içine düştüğüm yalnızlıktan çekip çıkardı.”
  • “Her yaşayan insan, yaşayan her diğer insan karşısında bir ümittir.”

Gelelim son sözlere. Kitabın adını aldığı, içerisinde de yer alan metni paylaşıp, bitiriyorum. Umarım severek okumuşsunuzdur.

“Thoreau, ABD’nin Meksika’ya karşı yürüttüğü emperyalist savaş sırasında konan nüfus başına vergiyi (ödediği dolar bir adam öldürmek üzere, başka bir adam veya tüfek satın almaya yaramasın) gerekçesiyle vermeyi reddedince bir gece hapiste yattı. Kendisinden on dört yaş büyük olan ve birçok özgürlükçü düşünceyi kendisiyle paylasan Ralph Waldo Emerson telaşla arkadaşını görmek üzere onun hücresine girdiğinde aralarında şöyle bir konuşmanın cereyan ettiği anlatılır:

– Henry, neden buradasın?

– Waldo, sen neden burada değilsin?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s