Acıyan Mumlarım

Hepimizin mumları var yandıkça içimizi mahveden. Mumlarım çoğaldıkça içim acıyor. Onlar aynı zamanda kıymetlimizdir.

Birisini kırdığımda veya üzdüğümde ben de çok üzülebiliyorum. Bir şey yaptığımda bana acı bir sonuç verdiyse, bu durumdan kendime ders çıkarıyorum. Bu mumlarımı yakıp söndürmüş oluyorum. O mumlarıma baktıkça da tecrübelerimi tekrar fark ederek bana güç kattıklarını düşünüyorum. Yani bir insanı kırmadan kendimi durdurmayı öğreniyorum.  Onlar benim acılarımı, aynı zamanda başkalarına olan hatalarımı hatırlatıyor. Sönmüş mumlarım bana aldığım dersleri hatırlatıyor.

Sadece kendimizin yaşantısına şahit olmuyoruz. Aynı zamanda başkalarının yaşadıklarını görerek de çok şeyi öğrenmiş oluyoruz. Mesela annemin ve babamın beni büyütürken yaptığı yanlışları kendi çocuklarım olursa eğer onlarda yapmamaya özen göstermeye çalışacağım. Arkadaşlarımın bana yapmış olduğu hataların da bana yarattığı sonuçları görebiliyorum. Bana yapılanı başkasına yapmamaya çalışıyorum. O mumlar kenarda duruyor, hiç yanmamış oluyorlar. Onlar da başkalarının tecrübelerini bana hatırlatıyor. Kenarda duran mumlarımı hiç yakmamaya çalışıyorum.

Bazı ölümler çok acı verici olabiliyor. Kötü bir olay yaşadığımda değer verdiğim insanları yanımda görmemek beni çok ama çok üzüyor. Ah bu mumlarım hiç sönmeyebiliyor! Sonra o mumlarım eriyor, eriyor ve bitiyor. Evet bir daha yanmıyorlar belki. Tekrar yakacak mum da bulamıyorum. İşte o zaman en korktuğum oluyor. Bir mumun bile bitmesi içimde bazı şeylerin bitmesi demek olabiliyor. Belki bir daha geri dönmemek üzere onları içimdeki hayata bağlayan bazı şeyler kopabiliyor.

Mumlarımızı söndürebilir ya da kenarda bırakabiliriz umarım. Onlara baktıkça içimiz ısınabilsin. Hayatımızda mumlarımız bitmesin ve onlara vitrinimizde süs olarak bakabilelim.

*

görsel: pixabay.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s