Duyguların Başkenti

Bizler doğamız gereği birçok duyguya sahibiz. Mutlu olma, üzülme, şaşırma, öfkelenme, utanma ve daha birçok sayamadığım duyguyla yaşıyoruz. Bunlar, fark ederek ya da etmeyerek içimizde bir yerlerde mutlaka yer almıştır.

Biz insanlar genellikle duyguların en yükseğini yaşadığımızı iddia ederiz. Mesela ‘En çok ben üzüldüm’ ya da ‘En çok ben mutlu oldum.’ gibi söylemlerde bulunabiliyoruz. Karşımızdaki insanın yani bizi dinleyenin ya da bize bu duyguları yaşattığını söylediğimiz insanların aynı duygulara sahip olabileceğini çok fazla düşünemeyebiliyoruz.

Çok kırıldığımızda ya da üzüldüğümüzde her şeyi yapabilme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bazen de bu hakka sahip olarak her şeyi yapabileceğimizi düşünmek ne kadar doğru? Ama bu sefer karşıdaki insana aynı kendi yaşadığımız duyguları yaşattığımızı fark etmiyoruz. Herkes kendi duygularını neden yaşadığını kendisi daha iyi anlar. Başkasının duygusunu ise gerçek anlamda dinleyebilirsek öyle anlayabiliriz ya da benzer yaşantılar yaşayabildiğimiz kişileri daha iyi anlayabiliriz.

Hiçbirimiz başkasının duygusunun başkentinde yaşamıyoruz. Sadece biz kendi duygularımızın başkentini bilebiliriz. Yani hepimizin yaşantısı farklıdır. Böyle olması en çok sevindiğimiz ve üzüldüğümüz olayların farklı olduğunu gösterir. Aynı zamanda bir olaya farklı bir şekilde bakabiliriz. Bir olayda birimiz sevinirken birimiz üzülebilir. Farklılıklarımızı olduğumuz gibi kabul edebilirsek eğer herkesin duygularındaki başkentine uğrayıp selam verebiliriz. Selam olsun o başkentlere…

*

Görsel Pixabay’den alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s