Sosyal Medya (Kursu)

“Sosyal Medya”. Bu terimi son zamanlarda ne kadar çok kullanmaya başladık değil mi? Sosyal medya adeta hayatımız. İş arayanlar, hayatını paylaşmak isteyenler, fotoğraf tutkunları… Hem bilgi kaynağımız, hem de küreselleşen dünyada ben de varım, deme biçimimiz. Çok değil 2000’li yıllarda devraldık bu kavramı. İlk Facebook ile sosyalleştik; kendimize yeni personalar yaratmaya başladık. Beğenildim mi, beğenilmedim mi bütün meselemiz bu oldu. Peki nedir bu sosyal medya? Oradaki varlığa tutunmak için nasıl iletişim kurmalı, hangi yetkinliklere sahip olmalı? Örneğin bir blogda derdimizi kısa cümlelerle, vurucu sorularla,alt başlıklarla anlatmalı ve bazen tek bir fotoğrafla okuyucuyu yanımızda tutmalıyız.
Kendimizi zevklerimizle, arzu ettiklerimizle, bildiklerimizle ve/veya potansiyel bilebileceklerimizle ifade etme biçimimiz sosyal medyadaki varlığımız. Bunu bazen 140 karakterle yaparız, bazen de bir video ya da fotoğrafla. Kuşkusuz sosyal medyanın giderek yaygınlaşması küreselleşmeye kadar gider. Ve yararları, zararları da tartışılabilir ama bu başka bir iletinin konusu olabilir. Biz burada sosyal medya kursu nedir, kimler verir, neleri kapsar onu konuşacağız.

Sosyal medya uzmanlığı: Peki nasıl?

Sosyal medya uzmanlığı kursları bir çok sosyal disiplinle ortaklaşa giden eğitimlerdir. Örneğin bir fotoğraf paylaşırken edebiyata da değersiniz, toplumsal tarihe de, gündelik hayata da. Kurumlar için itibar yönetiminde de kullanılabilir ve bu noktada kurumsal iletişimle bütünleşiktir. Gerek kurumun, gerek bireylerin sosyal benliğinin – bu, kurumlar söz konusu olduğunda misyon ya da vizyonla bağlantılıdır-ifade edilmesinde önem kazanır.
Dünyada ve ülkemizde sosyal medya uzmanlığı ister bir hobi olarak olsun, isterse de profesyonel hayat için, her ikisi de son derece makbuldür. Geçmişte insan kaynakları alanında çalışırken kendimi geliştirmek ve insanları daha iyi anlayabilmek için aldığım Kariyer.net Sosyal Medya Uzmanlığı kursu pratik hayata yönelik olarak kendimi daha iyi ifade etmeme yardımcı olmuştur. Bu eğitimleri almak kendimizi gelişen, hızla birbirine yaklaşan insanlar olarak var olduğumuz dünyaya uyum sağlamak olarak da yorumlanabilir belki.
Sosyal medya kursları arasında benim eğitim tavsiyem teoriyle pratiği birleştiren yani size aktif olarak bir sosyal medya medyumu açmanızı ve yönetmenizi “öğreten” eğitimler. Bunun için üniversitelerin kariyer merkezleri ya da portalları veya sürekli eğitim merkezlerini tavsiye ederim.
Eğitimler arasında özellikle “online” yani dijital dünyaya değen eğitimler çağı yakalamak ve daha çok kişiye ulaşmak açısından özellikle tavsiye ettiklerim.
Sonuç olarak, İstanbul İşletme Enstitüsü “Blog yazarlığı” sertifika programına katılan birisi olarak hocamızın sözü ile sosyal medya kursu nedir diyorum: “Yazarak öğrenmek, öğrenerek yazmak” ve bitmeyen bir gelişim süreci.
Popüler kültürden devralarak “Yoksa siz hala sosyal medyada yok musunuz?” diyorum.

Konuk Yazar: Burçak KUBİLAY

14.07.2020’de  http://www.edebibenlik.com/2020/07/14/bizin-gozunden-sosyal-medya/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s